logo Silvarium tisk

Martin JONÁŠ, moderátor
--------------------
Od loňského léta Indonésii sužovaly rozsáhlé lesní požáry. Právě tamní pralesy jsou domovem kriticky ohrožených orangutanů. Pokud se jim podařilo uniknout plamenům, živoří teď na spáleništích. Ochránci přírody proto odstartovali rozsáhlou záchrannou akci.

Pavel ŠIMEK, redaktor
--------------------
Indonéský prales mizí v plamenech. Jen v posledních měsících vypukly podobné požáry na stovkách míst po celém souostroví. Nejčastěji ale na Sumatře a Borneu, které jsou posledním útočištěm kriticky ohrožených orangutanů.

Imam SYAFEI, mluvčí indonéské jednotky pro boj s lesními požáry
--------------------
Většina požárů se rozšířila z plantáží. Nezačalo hořet v lese, ale na plantážích palmového oleje na rašeliništích situaci zhoršili i výjimečné horky.

Martin JONÁŠ, moderátor
--------------------
Vypalování porostu se rychle vymklo kontrole a plameny se začaly šířit i do lesů. Zvířata přišla o domov a potravu, ztratila navíc úkryty, které je chránili před farmáři, ti je považují za škodnou.

Marios TANGGANG, veterinář
--------------------
Někteří z orangutanů, které jsme zachránili, mají šedý zákal a nic nevidí. Spousta dalších měla střelná zranění od lovců.

Pavel ŠIMEK, redaktor
--------------------
Orangutani se ale nejčastěji živí výhonky v korunách stromů. Oheň z nich nechává je mrtvé pahýly a rašelina, které stromy nestíní, rychle vysychá. Ohrožený je tak celý ekosystém.

Lars LOEVOLD, výkonný ředitel, Rainforest Foundation
--------------------
Indonésie je už dlouho zemí, kde probíhá odlesňování v největší míře a velmi bezohledným způsobem.

Pavel ŠIMEK, redaktor
--------------------
Přestože záchranáři pracují s velkým nasazením, odchytí v ohrožených oblastech denně jen dva až tři kusy. Sami si ale uvědomují, že jejich přesun do útulků a rezervací situaci neřeší.

Arnold SITOMPUL, ředitel pro ochranu přírody, WWF Indonesia
--------------------
Útulky jsou jen krátkodobým řešením v krizových situacích. Nemůžou zajišťovat přežití druhu. Musíme zvířatům zachovat jejich přirozené prostředí.

Pavel ŠIMEK, redaktor
--------------------
Podle odhadů klesla jen na Borneu populace orangutanů za posledních 60 let o polovinu a vyhlídky nejsou nijak optimistické. Kromě odlesňování a požárů život vzácných primátů ohrožují také pytláci. Pavel Šimek, Česká televize.

Martin JONÁŠ, moderátor
--------------------
A přímo do Indonésii jsme zavolali Michalu Zrůstovi, který už léta pomáhá při ochraně tamních biotopů. Zeptali jsme se, do jaké míry mohou za katastrofální požáry lidé a v první řadě pěstování palmy olejné?

Michal ZRŮST, analytik
--------------------
Já si myslím, že velmi velký určitě, protože ukázalo se, že nejvíc lidí, kteří způsobujou tyhle ty požáry, jsou asi místní lidi, je to taková bitva o pozemek, kde by třeba lidi chtěli produkovat jako palmový olej, ale i z druhé strany je to třeba nehoda a lidi zahazujou cigarety. Bohužel tedy tu, protože je to stará půda, je ta rašelina, že jakmile ten požár prostě začne, že je to velmi těžké ten požár prostě uhasit.

Martin JONÁŠ, moderátor
--------------------
Připomeňme rozsah požárů. V jednu chvíli zaznamenali satelitní snímky na 1500 lokálních ohnisek, i proto jsme jako druhou otázku na Michala Zrůsta zvolili: Má Indonésie to nejhorší za sebou nebo se mohou požáry vrátit a my už víme teď, že nějaký, některé požáry na Sumatře se začínají znovu vracet. Teď máme docela dobré deštivé období, že, že začalo prostě pršet i v Kalimantánu, je na Sumatře a teď už je to takový tři týdny, čtyři týdny, kdy prší, ale teď se to trošku uklidňuje a vypadá to, že, že ty požáry se začínají vracet, samozřejmě ty problémy mohly začít znovu a ještě takový dva měsíce před tím, než, než to deštivé období jako by mělo skončit.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě