Ondřej KONRÁD, moderátor
--------------------
Nejprve se ale zastavíme u faktu, že Poslanecké sněmovna ve středu odmítla senátní návrh zákona o národních parcích, zákon ovšem hodlá vetovat prezident, to už veřejnosti prostřednictvím svého mluvčího sdělil. Ve studiu je vnitropolitický komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman. Buď zdráv.
Petr HARTMAN, redaktor
--------------------
Dobrý den.
Ondřej KONRÁD, moderátor
--------------------
Ministr životního prostředí Richard Brabec, který obhajoval původní verzi zákona, čili vládní, řekl, že ta senátní by de facto znamenala konec národních parků. Dokonce ještě přitvrdil. Jednou řekl, že by to znamenalo šumavský masakr motorovou pilou. Přeháněl nebo ne?
Petr HARTMAN, redaktor
--------------------
Já si myslím, že je to potřeba brát s rezervou, že je to určitá nadsázka, že v té debatě padaly různé výrazy, které byla nadsazené nebo možná až trochu přehnané. Ale je pravda, že ta senátní verze toho zákona zaváděla určité nepříliš jasné pojmy, nebylo úplně jasné, jak by se řešily různé spory, což by mohlo ohrozit pravidla pro fungování národních parků. A když bych to měl velmi zjednodušit, tak ta polemika se vedla o to, jakým způsobem nechat určité části národních parků přírodě, aby si poradila sama se sebou, aby tam lidé nezasahovali, co nechat na lidech a jakým způsobem, protože tam těch zón národních parků je několik. Ono se nejvíce hovoří o té bezzásahové, kde by se měla příroda nechat sama sobě, aby se vyvíjela tak, jak uzná za vhodné, ale tam byly ještě další ty kategorie, byla tam další pásma a v nich už člověk se určitým způsobem mohl projevovat. A pak tam jde o to, jakým způsobem, jak by se tam rozvíjely například obce, kde by se stavělo, nestavělo, jak by tam se mohli lidé pohybovat a tak dále. A bylo potřeba nalézt nějaký kompromis, aby příroda mohla existovat, aby naplnil se ten smysl existence národního parku a aby zároveň ti lidé, kteří žijí na jeho území, nebo v jeho blízkosti, aby mohli žít plnohodnotným, pokud možno, životem, aby se ty obce mohly normálně rozvíjet. A podle názoru většiny poslanců je to ta verze, která už prošla jednou Poslaneckou sněmovnou a která tedy neprošla Senátem, ale to senátní veto nyní bylo přehlasováno tím, že vlastně ten senátní návrh neprošel a prošel ten návrh, který už byl odsouhlasen před tím Poslaneckou sněmovnou.
Ondřej KONRÁD, moderátor
--------------------
Máme 4 národní parky, Krkonoše, České Švýcarsko, Podyjí a Šumavu. Ale vypadalo to, jako kdyby vlastně ten zákon se vztahoval de facto jenom k té Šumavě. Za ní právě také plédoval prezident republiky. Já už jsem říkal, že oznámil, že hodlá vetovat ten zákon. Proč Miloš Zeman tak hájí tu senátní verzi?
Petr HARTMAN, redaktor
--------------------
Tak on se to úplně jednoduše vysvětlit nedá, protože to není úplně zcela pochopitelné, proč Miloš Zeman jako prezident republiky se tak aktivně a tolik intenzivně věnuje právě problematice národních parků s tím, že tedy nejvíce...
Ondřej KONRÁD, moderátor
--------------------
Šumavského...
Petr HARTMAN, redaktor
--------------------
Poukazuje na Šumavu, na boj s kůrovcem a podobně. Můžeme spekulovat o tom, že buďto je přesvědčen o tom, že ti, kteří kritizují tu současnou přijatou verzi, mají pravdu, že skutečně tam vítězí spíše ten více ekologický pohled až dalo by se říci extrémní, který by skutečně mohl nějak zabrzdit rozvoj života v této oblasti, anebo můžeme spekulovat o tom, že to je přesně naopak, jak zas tvrdí ti odpůrci té senátní verze, že tam jde o zájmy různých developerů, různých politiků, různých lidí vlastnících tam pozemky a podobně, kteří mají zájem pochopitelně na tom, aby ta pravidla byla co nejměkčí, aby se tam dalo různě podnikat, stavět a podobně.
Ondřej KONRÁD, moderátor
--------------------
Říká Petr Hartman, vnitropolitický komentátor Českého rozhlasu. Díky mnohokrát.
Petr HARTMAN, redaktor
--------------------
Na slyšenou.