Hradec Králové, 19. září 2019 – Stav lesních porostů a vývoj kůrovcové kalamity v terénu opět po roce posoudili poslanci ze Zemědělského výboru Parlamentu České republiky. Od 18. do 19. září absolvovali v doprovodu zástupců Lesů ČR i Ministerstva zemědělství rekognoskační let i terénní exkurzi.
Při včerejším rekognoskačním letu mohli poslanci zhodnotit míru chřadnutí lesů v Jihomoravském, Zlínském či Pardubickém kraji i Kraji Vysočina a porovnat stav, který viděli během loňského zářijového letu. „Závěr je zřejmý: Postiženy jsou lesy všech vlastníků lesů v zemi. V současné době je kalamita nejhorší na Vysočině," uvedl předseda Zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek. Podle generálního ředitele Lesů ČR nezbývá, než napadené dříví hned vytěžit a asanovat a zpomalit tím rozpad porostů. „Zakládáme odolnější smíšené lesy. Letos plánujeme výsadbu asi 55 milionů sazenic a vítáme i přirozenou obnovu lesa ze semen rostoucích stromů," řekl.
Dnes se poslanci vydali na lesnickou exkurzi do lesů u Moravského Krumlova. Zabývali se ohrožením dubových porostů bekyní velkohlavou, škodami zvěří, ale i hospodařením s vodou v krajině. Viděli malou vodní nádrž nazvanou Kančí obora, kterou podnik dokončil letos v červenci v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu, největšího svého druhu v historii Lesů ČR. „Obnovujeme a budujeme nové rybníky, tůně, menší nádrže a meandrující potoky a díky nim skutečně vracíme vodu do krajiny," připomněl Josef Vojáček s tím, že je nyní na projekty vyčleněná miliarda korun, ale částka není konečná.