Sněmovna schválila vládní návrh zákona o národních parcích. Zeman ho bude vetovat
ŠUMAVA Je to klíčový okamžik pro Šumavu. Vůbec poprvé zákon, který včera schválili poslanci, jasně říká, že v budoucnu nesmí člověk nijak zasahovat na více než polovině národního parku. Nebude tu tedy smět kácet ani vysazovat stromy a příroda bude ponechána svému osudu. Správa šumavského parku už nyní vytipovává místa, která se promění a přibudou k současným, kde člověk už do divočiny nijak nezasahuje. Šumavské obce nový zákon kritizují a předpovídají, že největší český národní park čeká kůrovcová kalamita.
Na správě šumavského parku už existuje konkrétní představa míst, která rozšíří v budoucnu divočinu. Pro turistu to bude mít jasný dopad, i když až za patnáct let: plocha parku, kam nebude smět vstoupit – anebo jen omezeně – například kvůli hnízdění chráněných živočichů, se zdvojnásobí. Většina chystaných míst navazuje na již dnes nejpřísněji chráněné plochy bez zásahů člověka. „Jde o plochy od jezera Laka směrem k Prášilům, od Prášil k Modravě, v okolí Kvildy vyjma kvildských vodních zdrojů, okolí Jeleních vrchů a Plešného jezera nebo kaňon řeky Křemelné a Vltavský luh. Už teď tam všude leží suché stromy po orkánu a je to špatně prostupný terén jak pro turisty, tak pro nás," popisuje ředitel šumavského parku Pavel Hubený.
Park bude rozdělen do zón – v jedněch se nebude nijak zasahovat, další budou jakýmisi „čekateli" na zařazení do předchozí zóny. V posledních člověk o lesy pečovat bude a patřit sem budou i vesnice. „Současné bezzásahové zóny se patnáct let nerozšíří a území, které se má připravovat na zařazení do zóny bez zásahů, bude muset být dohodnuté s obcemi," doplňuje ředitel.
Katastrofa, volají starostové
Šumavští starostové ale slibům nevěří a schválení zákona o ochraně přírody vidí jako pohromu. Bývalý ředitel národního parku Jiří Mánek (za něhož se s kůrovcem v parku bojovalo kácením) dokonce na Facebooku předpověděl, že do pěti let vypukne na Šumavě kalamita, jakou rezervace nepamatuje. „Nastává doba, kdy se budou chránit procesy bez ohledu na následky. Bude se jen pasivně, se založenýma rukama sledovat, co to udělá. Na padesáti procentech Šumavy se stane kůrovec chráněným druhem stejně jako tetřev, sokol nebo rys," napsal Mánek. Zda zákon skutečně začne platit, ale není ještě jisté. Prezident Miloš Zeman včera vzkázal, že dodrží své slovo a bude jej vetovat. „Proti tomuto zákonu je jak Plzeňský, tak Jihočeský kraj. A já si myslím, že vedle práv obcí je také zapotřebí respektovat práva krajů. A ne se snažit všechno řešit z Prahy," řekl Zeman.
Pokud poslanci prezidentovo veto nadpoloviční většinou hlasů přehlasují (včera pro zákon zvedlo ruku 117 ze 168 přítomných) nebude například stát moci prodávat v parcích žádné své pozemky a na ostatní bude mít předkupní právo. „Nový zákon také zákazem dalšího rozprodeje státních pozemků lépe brání novým pozemkovým spekulacím, a tak i zástavbě krajiny. Obáváme se, že to nejvíc vadí vlivným lidem s vazbami na regionální politiky, kteří na Šumavě nakoupili pozemky s vidinou jejich převodu na stavební parcely," komentoval schválení zákona Martin Voráč z Hnutí Duha.