Autor: MIROSLAVA VEJVODOVÁ
Rubrika: PLZEŇSKO
Plzeňsko/S vysokým zdražením uhlí, které se letos pohybuje od 30 do 70 korun na metrák, se zvýšila poptávka po dřevě. Mnoho lidí si tak jde pro palivo rovnou do lesa.
"Zájem o samozpracování dřeva letos skutečně stoupl, a to dokonce o dvacet až třicet procent," informoval Deník Jan Štich, lesní správce z Plas. "Lidé si po domluvě s revírníkem mohou z lesa za určitý poplatek odnést nějaké dřevo.
Naše ceny se pohybují dle tloušťky dřeva od deseti do padesáti korun za kubický metr," vysvětlil Štich.
Co když se však člověk vydá pro palivo, aniž by se domluvil s revírníkem, tedy na černo? "Zde se postupuje podle výše škody. Pokud je do pěti tisíc korun, považuje se celá věc za přestupek, kde viníkovi hrozí až patnáctitisícová pokuta," uvedla Pavla Soukupová mluvčí jihoplzeňských policistů.
"Pokud však škoda přesáhne pět tisíc korun, jedná se o trestný čin. Zde záleží na další výši škody. Pokud je do 24 tisíc, hrozí dotyčnému až dva roky odnětí svobody. Jestliže však přesáhne 25 tisíc, vystavuje se viník riziku odnětí svobody na šest měsíců až tři léta," upozornila Soukupová.
Podle ní policisté v prvním zářijovém týdnu evidovali krádež vzrostlého smrku u obce Záluží na jižním Plzeňsku. "Policisté případ šetří," doplnila. Přeštický správce lesa Zdeněk Regent vysvětlil, že se s krádežemi dříví z lesa moc nesetkávají. Lidé se prý naučili zažádat u revírníka a za minimální poplatek si dřevo z lesa odnést. "Mnohem více nás trápí, že mizí již hotové, udělané dřevo od krajů lesů či silnic," řekl Regent.
"Pokud nikoho nechytíte za ruku, je velice těžké prokázat mu vinu. Zaměstnanci lesní správy jsou v lese dnes a denně. Pokud tam potkají někoho s naloženým dřívím, musí jim pak předložit povolení, respektive smlouvu," vysvětlil Regent. Když tak dotyčný neučiní, hrozí mu zmíněné sankce. "Většinou se dá všechno vyřešit domluvou, ale pokud to tak nejde, musíme věc postoupit policii," uzavřel Regent.