logo Silvarium tisk

Melč – Už ani neví, jaké to je, mít volné odpoledne nebo dokonce víkend. Lukáš Gašparik z Melče investuje v těchto dnech všechen svůj čas do příprav na zimu. Vidět ho jinak než v montérkách, s pilinami ve vlasech a sekyrou či pilou v ruce, je téměř nemožné. „Dřevo kupuji a dělám už teď, dokud mám čas, a hlavně, ať stihne vyschnout do zimy. Mám už asi čtyřiadvacet metrů, celkem jsem utratil zhruba čtrnáct tisíc. Kupuji celé kulatiny a za pomoci sousedů je pak řežu a štípu," řekl Lukáš Gašparik s tím, že případná vedra mu při práci nevadí. „Je to sice trochu náročnější, ale dá se to zvládnout," podotkl. Jak zmínil, těžit dřevo přímo do lesa nechodí. Okory nekupuji, uhlí kupovat budu, ale zatím ho nemám. „Plánuji koupit třicet metráků. Uhlí má lepší výhřevnost než dřevo a déle vydrží. Když večer přiložím, většinou jsou tam ráno ještě žhavé uhlíky, takže jen pokračuji dál v topení. Zavzpomínal také na dobu, kdy sekeru držel v ruce poprvé. „Pokud si dobře vzpomínám, bylo mi tak deset. Pomáhal jsem většinou dědovi. Je mi jedno, jestli řežu, nebo štípu. Někdy je to náročné fyzicky i psychicky. Musím ale zaklepat, úraz jsem si zatím při této práci nezpůsobil," řekl Lukáš Gašparik a doplnil, že je zvyklý na zátěž v práci, takže už ho ani nebolí ruce. Plyn doma zavedený sice má, ale ještě pomocí něj netopil.

Přestože většina lidí si nechá dřevo dovézt, najdou se i takoví dobrodruzi, kteří si ho sami v lese vytěží. To je i případ Jiřího Nováka z Opavska. „Těžit se může většinou kdykoli během roku, kromě zimy. Samozřejmě pokud není zrovna zakázána těžba. Vše probíhá po domluvě s hajným, který jde se mnou do lesa a označí mi sprejem stromy, které mohu vytěžit," vysvětluje s tím, že nesmí vzít nic neoznačeného, nebo označeného jinou barvou. „Hajný stromy spočítá, já je zaplatím a on mi dá potvrzení, které mám při těžbě u sebe, kdyby přišla kontrola. Povolenku mám většinou na dva až tři týdny," doplnil.
Samozřejmě se najdou i takoví, kteří za dřevo nechtějí zaplatit ani korunu a tak se vydají do lesa krást. Takových případů začíná přibývat vždy na podzim. „K tomuto protiprávnímu jednání dochází ve větší míře vždy na podzim. Lidé pak chodí do lesů, sbírají klestí, kácí stromy, nebo ho kradou přímo ze skládek. Stávají se i případy, kdy si lidé kradou dřevo přímo ze zahrad," řekl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě