České lesy ničí kůrovec. Napadených stromů přibývá a stát hledá metody, jak dostat drobného brouka pod kontrolu.
Podle některých odborníků se s kůrovcovými kalamitami musíme naučit žít, jiní se s tím odmítají smířit. Do boje se vydávají za pomoci mnohem sofistikovanějších metod, než tomu bylo dřív. Ty by však měly být i účinné.
Odborníci z fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity získali grant na zpracování certifikované metodiky pro včasnou detekci napadených stromů bezpilotními leteckými systémy od Technologické agentury ČR. Cílem bylo zjistit, zda jde ze snímků detekovat kůrovcem čerstvě napadené dřevo.
„Spojili jsme se s Českou zemědělskou univerzitou a k pilotnímu projektu vyčlenili lokalitu na Svitavsku. Výsledky jsme pak porovnali s jinými metodami," popsal Ondřej Pecháček, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR. „Drony oproti družicím nabízejí vysoké prostorové rozlišení, takže rozpoznáte každý strom a diagnostikujete ohniska šíření kůrovce. Na naší fakultě jsme vyvinuli metodiku, kterou už ministerstvo zemědělství certifikovalo," vysvětlil Jan Komárek.
Celý článek najdete zde.