Programy podpor Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) jsou připravovány v úzké koordinaci s ministerstvem zemědělství a ostatními zainteresovanými subjekty s cílem zvýšit konkurenceschopnost českého zemědělství, lesnictví, potravinářství, přispět k rozvoji venkova, podpořit zaměstnanost ve venkovských oblastech a v neposlední řadě zabezpečit potravinovou soběstačnost České republiky. V současné době zahrnuje nabídka fondu patnáct programů určených pro zemědělské prvovýrobce, zpracovatele zemědělské produkce a podnikatele v oblasti zpracování dřeva a lesního hospodářství. Vedle primárních podpor ve formě subvence částí úroků z komerčních úvěrů je dnes poskytována přímá podpora pojištění či nákupu zemědělské půdy, podpora ve formě úvěrů poskytnutých PGRLF a podpora ve formě zajištění úvěrů. Bližší informace sdělil koncem května v pořadu TV Zemědělec ředitel PGRLF Zdeněk Nekula.
- Od loňského roku začaly fungovat nové podpůrné programy. Mohl byste Je připomenout?
V loňském roce v srpnu bylo otevřeno devět nových programů a letos v dubnu byly zahájeny dva nové programy. Z těch loňských připomenu zejména nové úvěry na nákup nestátní zemědělské půdy, které lze kombinovat s podporou ve formě snížení jistiny. Nabízíme rovněž garance, poskytování záruk sociální zemědělství, programy pro dřevaře, podnikatele v lesích a podobně. Z těch dvou letošních to jsou investiční úvěry a provozní úvěry jak pro zemědělce, tak pro zpracovatele.
- V letošním roce jste spustili programy podpory úvěrů, mohl byte Je konkrétněji přiblížit?
Programy byly slavnostně spuštěny letos 4. dubna, spojili jsme to s veletrhem Techagro v Brně. Postupně tyto programy získávají pozornost a zájem ze strany zemědělců a po určitém počátečním váhám našich klientů mohu říci, že nedávno došlo ke zlomu, zájem se rapidně zvýšil a v současnosti evidujeme přes sto zájemců a celkový objem žádostí je zhruba 150 milionů korun.
- Jaký Je zájem zemědělců o ostatní programy?
Z těch dlouholetých programů je největší zájem o tradiční program Zemědělec a program Pojištění. Z loňských novinek je pak největší zájem o úvěry na nákup nestátní zemědělské půdy. Na druhou stranu, co se týká programu pro sociální zemědělství, je zde velice úzká cílová skupina. Tam jsou jednotky maximálně desítky zájemců.
- Na co si mají žadatelé dávat pozor při podávání žádosti?
Základní pravidlo je, aby si klienti, ať to jsou zemědělci, zpracovatelé, lesáci, nejdříve podali žádost na PGRLF a teprve pak si kupovali stroj, nebo si zřizovali úvěr u finanční instituce či hradili pojistné. Nejdříve tedy podat žádost na PGRLF a teprve pak činit následující kroky. Kdo to udělá obráceně, bohužel mu nemůžeme poskytnout podporu.
- Jaké máte připraveny novinky na letošní rok?
Kromě zmíněných programů na investiční a provozní úvěry připravujeme aktualizaci již stávajících provozních programů, které dolaďujeme ve spolupráci s nevládními organizacemi v oblasti agropotravinářského sektoru, tak i s jednotlivými sekcemi ministerstva zemědělství. Z novinek, které připravujeme, bych chtěl zdůraznit program na podporu pojištění ekonomických rizik, kdy jak zemědělci, tak potravináři budou moci využívat toho, co již poskytujeme v programu pojištění. Vývozci si budou moci u kterékoliv pojišťovny, například u Exportní garanční a pojišťovací společnosti, pojistit tento vývoz. My bychom jim přispěli na toto pojistné. Je to analogické s programem pojištění například zemědělských plodin, případně dobytka, které aplikujeme na území ČR Chceme tak pomoci českým zemědělcům a potravinářům při exportu do zahraničí.
- Dá se říci, kdy by tento program mohl být spuštěn?
V současné době potřebujeme dopilovat stávající programy, uvést je více do praxe a v následujících měsících budeme dál pokračovat v optimalizaci stávajících programů a počítám s tím, že do konce roku bychom mohli zprocesovat program Pojištění ekonomických rizik s tím, že realizace by mohla být od ledna příštího roku. Je to ale otázka dalšího vyjednávání s dalšími subjekty.