logo Silvarium tisk

Bývalý vojenský újezd Brdy se včerejškem změnil na chráněnou krajinnou oblast

BRDY Brdy jsou nejkrásnější pěšky s batohem na zádech, v kterém jsou nutné zásoby, třeba slanina a dobrý chleba. A pak už zbývá jen jít a kochat se okolní nádherou.
To radí budoucím turistům dnes již bývalý vojenský ekolog Karel Urban. Muž, který přírodu v Brdech zná velmi dobře, se s redaktorkou MF DNES vydal před koncem roku na svůj poslední výlet ve funkci. Doporučil vzít si s sebou mapu a kompas, aby se turista zorientoval a nezabloudil. „Navigace? To není ono. Zabloudit se tu sice dá, ale průměrně inteligentní člověk si na ploše 260 kilometrů čtverečních poradí. Chce to chytnout se nejbližší cesty, na které turista vždy někoho potká, nebo sejít k potoku a jít podél něj. Ten zbloudilce vždycky přivede do vesnice," radí Urban.
Výlet začíná u zámečku Tři Trubky kousek od Strašic. Zhruba sto metrů od památky teče Padrťský potok. „Jedná se o evropsky významnou lokalitu, protože v potoce žije kriticky ohrožený druh raka kamenáče. Pro něj je to jedna z nejlepších lokalit v republice," dověděli jsme se od ekologa.
Ten je prý pyšný i na to, jak se vojáci postavili k opravě elektrárny, která je také součástí památkově chráněného zámečku Tři Trubky. „Je to srubová stavba, ke které byl vybudovaný náhon. Díky němu se točilo kolo, které nabíjelo elektrické akumulátory. Odtud se bral proud pro osvětlení nedalekého zámečku i hájovny Na Americe. Srubu jsme dali novou střechu, opravili základy, opravili jsme nádrž před ním i stavidlo, udělal se nový hrázděný splav. Ke srubu bych umístil ještě informační tabuli s dobovými fotografiemi, aby lidé věděli, o co jde," popsal Urban, který by si přál vrátit se časem do oblasti jako pracovník CHKO. Zda se mu to podaří, ukáže čas, ale jisté je, že budou ochránci přírody těžko hledat někoho dalšího, kdo přírodu v Brdech tak dobře zná.
Urbanovým oblíbeným místem je i okolí Padrťských rybníků. „Je to jedno z mála přirozených bezlesí v Brdech. To je krása, podívejte se," ukazuje Urban do zvlněné krajiny, po které jsou rozsypané skupinky jehličnanů i listnáčů.
Bezlesí je pozůstatkem původních vesnic. Urban ale nezavrhuje ani bezlesí vzniklá rukou vojáků. „Jsou také hezká. Přitom, když se v Brdech kácely dopadové plochy mezi roky 1926 a 1928, tak tehdejší veřejnost proti tomu hrozně protestovala. Stovky hektarů nádherného lesa se změnily víceméně na step. Tehdy to lidé nesli velmi těžce. A dnes, po sedmdesáti, osmdesáti letech, jsou to v Brdech jedny z nejcennějších lokalit, protože je tam jiná vegetace a ne jen monokultura smrků. Na prostředí se navíc vážou zajímavé biotopy," vypráví Urban s nostalgií, protože opouští oblast, kde to má velmi rád.

Turisté škodit nebudou

Mezi ochránci přírody se objevuje i názor, že Brdy měly zůstat pro výletníky nepřístupné, protože tu začnou řádit takzvaní „masňáci", myšlenkami ochrany přírody zcela nepolíbení.
„Turisté se dají vychovat a pak určitě přírodě škodit nebudou. Ale nesmí tu dojít ke stavebnímu boomu, musí se zabránit stavbám penzionů, statků, na které by se nabalila technická infrastruktura jako odpady či dopravní obslužnost," přeje si Urban.
Dodržení stavební uzávěry je podle něj v rukou obcí, pod které bývalé vojenské území nově spadá. Obce totiž musí do roku 2020 vypracovat nové územní plány, v kterých stavební uzávěra bude zachována, nebo ne.

Fakta CHKO Brdy * rozloha CHKO je 345 čtverečních kilometrů, z toho je 260 kilometrů bývalý vojenský újezd. Největší nepřístupnou částí je posádkové cvičiště v severní části oblasti o rozloze zhruba 50 km2 * přírodně nejcennějšími místy jsou dopadové plochy, které vojáci využívali k výcviku. Zde vznikla vřesoviště, obdobné území je v ČR například v NP Podyjí. Cenné jsou plochy kolem Padrťských rybníků, kde jsou rašeliniště a podmáčené smrčiny * území CHKO by mělo protínat zhruba 450 kilometrů cyklotras a několik desítek kilometrů tras pro pěší. Všechny cesty jsou koncipovány tak, aby se na centrální okruh turista dostal ze všech obcí v okolí a aby se ze všech obcí mohly dělat menší či větší okruhy * na padesáti kilometrech čtverečních zatím není hotová pyrotechnická očista. Tu by měli pyrotechnici dokončit v závěru roku 2017 * hlavní návštěvnické centrum by mělo být na loveckém zámečku Tři Trubky u Strašic, návštěvnická centra se chystají budovat i obce, zapovězeno to není ani soukromníkům * do CHKO nebudou moci vjíždět auta. Počítá se proto se záchytnými parkovišti, zatím se připravuje parkoviště v Obecnici v příbramské části, diskutuje se záměr parkoviště ve Strašicích nebo v Chyníně

Komentáře  

+15 # Tomassk 2016-01-06 09:40
Není,co závidět. Ale snad se uleví Šumavě, když pražští zelení teroristé budou mít les pro experimenty pod hubou

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě