BRNO Podívat se na svět z ptačí perspektivy pomocí satelitních snímků se rozhodl brněnský startup World from Space. Jeho interpretace zachycených informací může přispět ke zlepšení života ve městech či pomoct zemědělcům.
„Přestože jsou satelitní data z evropského programu Copernicus, který k monitoringu zemského povrchu využívá několik různých družic, poměrně snadno dostupná, chybějí u nás odborníci, kteří by z nich dokázali vyčíst informace," vysvětluje Roman Bohovic, proč před dvěma lety startup World from Space založil. „Vesmírné fotky" jsou přitom užitečným pomocníkem při ochraně životního prostředí.
V zástavbě se projekt zabývá tepelnými ostrovy a na základě satelitních snímků sleduje, jak se situace mění. Pozoruje také znečištění ovzduší nebo to, jak je město schopné přizpůsobit se klimatickým změnám. Ve městech například podle Bohovice chybí celkový přehled o tom, kolik zeleně v nich roste a zda je rozprostřena rovnoměrně. Aby se města přizpůsobila klimatické změně, nestačí mít zeleň jen v okrajových částech. Důležité jsou i stromy v centru, přestože jejich výsadba s sebou nese vyšší náklady. „Radnice mají přehled jen o parcích a veřejné zeleni. My do analýzy pomocí satelitních snímků zahrnujeme i zeleň ve vnitroblocích, zahradách, na soukromých pozemcích. To může rozhodnutí o tom, kde vysadit nové stromy, velmi ovlivnit," přibližuje Bohovic, jenž v Brně vystudoval informatiku a geografii. Při své práci tak oba obory propojil.
Celý článek najdete v MF Dnes.