Po kůrovci ničí lesy přemnožená zvěř
Milionové škody způsobili v lesích v Olomouckém kraji přemnožení jeleni a srnci. Decimují především obnovené porosty po kůrovcové kalamitě. Bez regulace zvěře tak není obnova zničeného lesa možná.
OLOMOUCKÝ KRAJ Lesníci ještě nevyhráli boj s kůrovcem, a už mají dalšího nepřítele. Po lýkožroutovi, který zdecimoval smrkové lesy, se musejí bránit proti „nájezdům" přemnožené spárkaté zvěře, jež likviduje obnovující se lesní pozemky. „Bez nátěrů nebo oplocenek mladých stromků nejsme schopni vytěžené plochy znovu zalesnit," stěžují si lesní hospodáři z Olomouckého kraje. Když sčítají škody a každoroční náklady spojené s ochranou sazenic proti jelenům a srnám, mluví o milionech korun.
„Zvěř je přemnožená několikanásobně. Usuzujeme tak podle škod, které jsou v neúnosné a v nepřijatelné výši," řekl šéf krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku Pavel Indra. „Obrovské potíže nám dělá to, že listnaté dřeviny a jedle nejsou až na výjimky schopny odrůstat bez ochrany proti zvěři," shrnul.
Černá i býložravá spárkatá zvěř, tedy jeleni, srnci, daňci nebo jeleni sika, je podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové přemnožená na celém území České republiky. Nejvíc jí chutnají mladé listnáče a jedle, které ohryzává, loupe a okusuje.
Celý článek najdete v MF Dnes.