logo Silvarium tisk

Pět let po kůrovci: Tady je návod, jak se s broukem ničícím lesy vypořádat

Reportáž z míst, kde lesy kompletně zničil kůrovec. Po pěti letech rostou na severu Moravy nové stromy a lesníci popisují zkušenosti – jaká je nejlepší cesta lesy obnovit.

Lýkožrout smrkový se do českých a moravských lesů začal výrazněji zakusovat už od roku 2012. S jeho masivním nástupem je však spojen až rok 2015, kdy kůrovcová kalamita naplno propukla na severu Moravy, zejména na Bruntálsku a v lesích v okolí Šternberku.
Zatímco kalamita se šíří republikou dál, na severu Moravy už majitelé lesů začínají holiny vzniklé po těžbě napadeného dřeva zalesňovat. Snahu lesníků však kazí zejména sucho, na některých lokalitách sazenice ve velkém usychají a hubí je také přemnožená zvěř.

Takzvaný lesní zákon majitelům lesů určuje pouze to, do kdy mají holiny po vytěžení zalesnit. Jakým způsobem to mají udělat, už jim nikdo nenařizuje. Pouze podle lesního zákona musí holinu zalesnit do dvou let po vytěžení lesa. V takzvaných červených zónách, tedy oblastech nejvíce zasažených kůrovcem, stát povolil odložení až na pět let. Co a jak vysadí však už záleží na nich a jejich financích.
Rozdíly ve způsobu zalesňování jsou jedním z důležitých faktorů, proč se některé holiny na severu Moravy daří obnovovat úspěšně a některé nikoliv.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě