Lesní školky se zbavují milionů sazenic smrků. Kvůli kůrovcové kalamitě se totiž poptávka po jehličnanech výrazně propadla a lidé je nekupují.
Lýkožrout totiž v Česku napadá hlavně smrky. Jenže pokud pěstitelé sazenice neprodají, musí je vyhodit. Podle Sdružení lesních školkařů firmy za poslední tři roky zlikvidovaly patnáct milionů nepotřebných smrčků. Pěstitelé tak přicházejí o miliony korun.
„Jedná se o sazenici buku lesního, kde je nejprve nutné odstranit klest," říká Radiožurnálu Petr Martinec ze společnosti Lescus. Stromy sází tak, aby byl les smíšený, a tedy i pestrý. Mix listnáčů a jehličnanů má zabránit situaci, kdy celý les napadnou škůdci a nakonec zůstane jen holina. Tak je tomu teď na řadě míst Česka.
„My jsme byli zvyklí do lesa dávat všechny druhy dřevin. Co nám tady předvádí příroda v posledních letech, kůrovcovou kalamitu, nás nutí procento smrků snížit," potvrdil Radiožurnálu už dříve jednatel Lesů města Písek Václav Zámečník.
Tak ale postupuje většina vlastníků lesů. Namísto jehličnatých stromů vysazují listnaté. Smrky proto v lesních školkách leží ladem a není o ně zájem.
Celý článek naleznete zde.