logo Silvarium tisk

...

- Myslíte, že se v následujících desetiletích dočkáme toho, že v lesích budou volně růst stromy a keře z jižnějších oblastí?

Kolečkář: Ty stromy se už v podstatě vysazují, ale stále se primárně volí ty v uvozovkách „domácí dřeviny ". Spousta
organizací se brání tomu vysazovat něco, co není původní, což do jisté míry chápu. Jenže v momentě, kdy klima už nebude
snesitelné pro ty původní, a dá se říct, že už teď to klima není původní, tak se bude muset sáhnout i po nepůvodních
dřevinách . Lepší mít les invazivních dřevin , nějakých pavlonií a jasanů , než žádný.
Správně se apeluje na to, aby lesy nebyly monokultury. Les je společenstvo desítek druhů dřevin a podle toho by to mělo
vypadat. Vysazování lesů u nás se řídí nějakými směrnicemi, nejde tam vysadit kde co, dokud to někdo z vyšších pozic
nezmění.

Málek: Dneska se to dělá tak, že se selektují odolnější druhy dřevin vůči klimatu a suchu. Kupříkladu smrky , u nich se vybírají
semena z jižnějších oblastí, z nich se pak dělají nové generace. Pokud se ale pořád bude zvedat teplota a budou ubývat
srážky, tak zrovna tohle není nejlepší řešení.

Myslím si, že dřív nebo později stejně dojde na teplomilnější dřeviny . Samozřejmě ty lesy nebudou nahrazeny palmami,
banány a cedry , ale budou to obyčejnější, a přesto pro nás exotičtější dřeviny . Třeba duby z jižnějších oblastí, mohl by to být
dub cer, který je původní už i na jižním Slovensku, pak dub uherský, dub turecký. U jehličnanů by to mohlo být plno druhů
jedlí .

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+4 # Josef Knap 2019-12-12 18:58
No v tomto článku je jeden omyl. Cedry u nás v nižších polohách rostou už desítky ba i stovky let. Je to jehličnan konkrétně cedr libanonský, cedr atlantický a omezeně zatím i cedr himalájský dnes vhodný do nižších poloh tam, kde nám selhává naše domácí borovice lesní případně borovice černá. Takto mi narostly cedry za 40let v nehostinné písčitohlinité půdě suché části Polabí - 3km od soutoku Labe s Jizerou, v horku a úpalu městské čtvrti s vyasfaltovanými silnicemi v okolí, ve velmi nízké relativní vzdušné vlhkosti a stísněny domy, stavbami a zadlážděnými povrchy. Zde moje cedry: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/ ,,,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_1/ ,,, kamarádovi včetně cedru himalájského rostou skvěle i kousek od Malé Skály na Turnovsku v Mukařově. Prosím vyvolávám tímto diskusi, ale prosím pravdy a ne lži, když na odkazech máte fotky dokazující jak se už dávno u nás cedrům daří. Snažte se a to zejména ve světle toho, jak jsem již před rokem vyvolal diskusi zde na SILVARIUM: http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/opet-nevhodny-druh-dreviny-pro-cr-halo-noviny ,,, Pánové Klevare a Pelíšku, prosím ukažte své rozumy, děkuji, Ing. Josef Knap
+3 # Vladimír Pelíšek 2019-12-13 12:20
Za sebe především děkuji redakci Silvaria, že zde tento velice zajímavý článek vydala. Firmu Tropik znám, mám rostliny i od dalších podobných firem na Moravě, které mám geograficky blíže (např. České tropy v Babicích u Uherského Hradiště).
Oba pánové představují co do hloubky znalostí a zkušeností ohledně pěstování rostlin z teplejších zeměpisných šířek absolutní špičku v naší zemi. K panu Knapovi: ano, zřejmě si spletli jedle s cedry, i když samozřejmě jedle nubijská či španělská do této kategorie patří také.
Pánové především sdělují jednu zásadní (a pro tradičním lesnictvím odchovaného lesníka nepříjemnou) pravdu. Každá rostlina má totiž své klimatické nároky, které samozřejmě mohou být člověkem ovlivňovány, ale v podstatně omezenější míře, než se většina konzervativních lesníků domnívá. Hezký je příklad s hledáním proveniencí "jižního smrku", u nás zastoupený tzv. "chlumním smrkem", což je jedna z typických slepých uliček lesníků, kteří by prostě chtěli pokračovat, pouze snad s kosmetickými změnami, v současném modelu hospodaření, a přitom zcela ignorují, že přirozené požadavky dřevin na klima nejde znásilňovat donekonečna. Jejich boj je většinou prohraný v době, kdy i jim dojde, že sice existují poddruhy picea abies odolné i relativně vysokým teplotám, ale i ty hynou, jakmile jim prostě "dojde voda", ke které se mělké talířovité kořeny smrku nedokážou dostat.
Základní omyl spočívá v tom, že si mnozí myslíme, že to bude člověk a nikoliv příroda, kdo bude mít poslední slovo v tom, jak budou vypadat lesy budoucnosti. Současná megakalamita kůrovce je jen takovou malou "ochutnávkou".
Sám volně pěstuji několik druhů palem a pod slova obou pánů bych se podepsal. Teploty skutečně pozvolna, ale trvale už několik dekád rostou, srážky ve vegetační sezóně v absolutním měřítku klesají mírně, v relativním měřítku daném vlivem zvýšeného výparu, některé roky i drasticky. Cedry se dřív u nás nepěstovaly, protože téměř pravidelně omrzaly, čímž přestaly být atraktivní, protože se z nich vždy za několik let stávala nepříliš atraktivní košťata, přičemž jednou za cca 20-40 let z větší části vymrzly úplně. Dnes pouze jednou za 15-20 let nepatrně omrzají a i to se zmírňuje. Fíkovníky nebylo dříve možné pěstovat bez důkladného zimního zábalu, který stejně ale při -20 přestal účinkovat. Dnes např. na jižní Moravě nebo ve středních Čechách každou druhou zimu není zábal potřebný vůbec.
Stačí, aby se průměrná roční teplota zvýšila o 3-4 stupně a nejnižší absolutní teplota za rok třeba o 5-7 stupňů (což je oproti 90.létům už teď), a už tu máme úplně jiné složení lesů, úplně jiné vhodné zemědělské plodiny atd.
0 # Starý 2019-12-13 13:40
Vážený pane Knape,
nejsem nic než obyčejný lesák co žije celý život mezi stromy a na samotě u lesa, jak by se dalo říci.
Ale k věci.
Zkoušel jsem cedr atlantský a to s tím, že rostl výborně a rychle (je to cca 17 let) růst trval cca 6 let a vyrostl rychle do výšky 2.20 metru a pak se vyvrátil, měl horší kořenový systém než SM a neunesl vítr a sníh o své váze.
Nechci to bagatelizovat, ale podobně se mi chová MD pod hnojenými polemi, což u cedru nebylo.
Tak jedna má malá zkušenost.
Ale prosím nepřikládejte ji jiný význam nežli moje zkušenost, že takto to nepůjde. Logicky v suché půdě, která je jak beton drží kořenový systém jinak a další.
+3 # Josef Knap 2019-12-13 22:57
Vážený pane Starý, nevím zda jste neměl běžně pěstovaný a v marketech nabízený kultivar Cedrus atlantica 'Glauca', který je roubován na cedru himalájském a ta afinita není skvělá. Mé nejstarší cedry jsou semenáče vysazené v letech 1980-81 a přirůstaly po 20let 60cm v terminálu ročně praktický od druhého vegetačního období po jejich vysazení. Měl jsem je z podniku LESOŠKOLKY Řečany nad Labem jako velmi kvalitní tříleté sazenice - SEMENÁČE!!! - zde snímky: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#Cedruslibani-foto4.jpg ,,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#Cedrusatlantica-19letsemen.jpg ,,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#CedryaCatalpaovata.jpg ,,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#CedrusxIbridioTesi.jpg ,,,, https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/#Cedruslibanissp.Stenocoma.jpg ,,, Každý, kdo není zuajatý, tak mu je jasné, jak by u nás cedry v nižších polohách tedy do nadmořské výšky max 400m nad mořem prospívaly. Jsme prostě klimaticky už na úrovni, kde v 70. letech byla Pádská nížina - a ta je cedrů plná
+2 # Starý 2019-12-16 09:55
Děkuji moc za odpověď a další životní zkušenost, včetně příkladu na co si dát pozor.
Opravdu máte s největší pravděpodobností pravdu s tím nákupem v obchodním centru, i když žena si již nevzpomíná přesně, ale je to vysoce pravděpodobné a chtěla mi tehdy udělat radost.
Více si nedovolím přidat do tohoto vlákna, jelikož nemám osobní zkušenost a raději zde budu vstřebávat nové informace, za které tu jsem hodně lidem vděčný. Myslím vás a všechny oponenty a přispěvatele, včetně p. Pelíška, kterého mám nejvíce na vlákně, ale o tom to tu je a člověk se ze všeho učí.
Jen toho času zkoušet nové věci ubývá ...
+1 # Vladimír Pelíšek 2019-12-16 11:01
K Vaší informaci o náhlém uhynutí Vašeho atlantského cedru o výšce 2,2 metru. Těch důvodů může být celá řada a žádný z nich pravděpodobně nesouvisí s faktem, že šlo o exot. Při výběru místa k výsadbě dřeviny si vždy musíte uvědomit, nakolik se shoduje s přirozenými podmínkami stanoviště, odkud pochází. Cedry obecně milují suchá, kamenitá, plně výslunná ale i polostinná stanoviště, přičemž na kvalitě ani pH půdy (zejména u atlantského) příliš nezáleží. Je dokonce popsána řada případů, kdy cedry ve velmi kvalitní, hluboké a vyhnojené půdě téměř živořily, aby se po přesazení do (téměř) hromady kamení vzpamatovaly.
Náhlé uhynutí stromu, který do té doby prosperoval, může ukazovat na náhlý skokový nárůst - pokles spodní vody, atak hryzců apod., tedy faktory, ke kterým je stejně jako cedr vnímavý i smrk nebo třeba jabloň - např. J. Veškrna popisuje případ náhlého (v řádu poloviny roku) uhynutí výborně prosperujícího, soliterního, více než 100letého smrku na Vysočině z důvodu meliorací.
Pokud jde o podnože a původ cedrů, tak u atlantského jsem optimističtější než pan Knap, protože i běžné výpěstky z Holandska, které koupíte v našich hobby marketech, u nás rostou stejně výborně, jako "speciality". Toto hraje roli především u nejcitlivějšího cedru - deodaru, tedy božského stromu, alias cedru himálájského.
Zde nesouhlasím s p. Knapem ještě v jedné věci, a sice ztotožňování Karla Fuchse a Eisregenu do jedné "zakrslé" skupiny. U Eisregenu je to pravda, ovšem u Karla Fuchse osobně zaznamenávám ještě rychlejší růst, než u základního druhu.
0 # Starý 2019-12-16 13:13
Díky za rady v tomto vláknu, asi ještě učiním nějaký pěstební pokus....už to z vašich příspěvků plánuji a jsem zvědav.
Díky i vám pane Pelíšku.
Ale co na to naši vyvolení na Mze....ti mne asi v lese za pokus řádně zpokutují a co teprve až udeří ochránci a duha..
+1 # Vladimír Pelíšek 2019-12-16 13:22
Tak toho bych se nebál. V lesnictví je u nás takový bordel, že si můžete vysadit třeba eukalypty, a nikdo Vás ani nebude pokutovat, ale dokonce to nikdo ani nezjistí.
+3 # Starý 2019-12-16 13:25
No v dnešní době ano, ale rád bych, aby ty mé dřeviny měli perspektivu alespoň na dalších 100 let.. a nikdo nikdy neví....který zelený a vládní šotek se projeví..

Koukněte na bludy z Mze a na rychlost v provedení opatření proti kůrovcům ve srovnání s pokutováním a hlídáním co kdo udělal špatně...ovšem mimo stát a státní lesy, tam to tak nějak neplatí...
0 # Josef Knap 2019-12-16 17:39
Cituji Starý:
Díky za rady v tomto vláknu, asi ještě učiním nějaký pěstební pokus....už to z vašich příspěvků plánuji a jsem zvědav.
Díky i vám pane Pelíšku.
Ale co na to naši vyvolení na Mze....ti mne asi v lese za pokus řádně zpokutují a co teprve až udeří ochránci a duha..


prosím dělá se s tímto něco i u nás - nějaká zprávička byla na Silvariu: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/SUSTREE/SUSTREE-Policy-Brief-No.-1.pdf ,,,, No tady o tom něco i ČZU - FLD https://www.fld.czu.cz/cs/r-6826-veda-a-vyzkum/r-7936-projekty/r-11773-externi-projekty/r-11849-mezinarodni-vedecke-projekty/r-11968-sustree ,,, ale tu detailní informaci by měla fakulta dát na web i v češtině. Zítra jim napíšu s fotkami cedrů neb si myslím, že s douglaskou jsme přišli již pár minut po dvanácté. Pravda douglaska má i mexické provenience a roste až do Kanady v Britské Kolumbii, ale proč zase sázka na jeden druh stromu, když si to žádá k ní přidat ještě cedr libanonský i cedr atlantický - když se držím starého původního názvosloví
+1 # Josef Knap 2019-12-16 17:45
Moc Vám děkuji Vladimíre za trefný příspěvek a s tou půdou jasně potvrzuji. Souhlasím i s tím, že kultivar Karl Fuchs roste o něco rychleji než Eisregen, možná i Polrwinter má rychlejší růst, ale semenáči kvalitní provenience z vyšší himalájské polohy se to vzrůstností a celkovou vitalitou nevyrovná. Ale soustřeďme se raději zatím na cedr libanonský a cedr atlantický, když už se držím starého původního názvosloví a semenáče cedrus deodara jen v nejnižší poloze - např do pražských příměstských lesů či na jižní Moravě. Ale toto je důležité!!!: prosím dělá se s tímto něco i u nás - nějaká zprávička byla na Silvariu: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/SUSTREE/SUSTREE-Policy-Brief-No.-1.pdf ,,,, No tady o tom něco i ČZU - FLD https://www.fld.czu.cz/cs/r-6826-veda-a-vyzkum/r-7936-projekty/r-11773-externi-projekty/r-11849-mezinarodni-vedecke-projekty/r-11968-sustree ,,, ale tu detailní informaci by měla fakulta dát na web i v češtině. Zítra jim napíšu s fotkami cedrů neb si myslím, že s douglaskou jsme přišli již pár minut po dvanácté. Pravda douglaska má i mexické provenience a roste až do Kanady v Britské Kolumbii, ale proč zase sázka na jeden druh stromu, když si to žádá k ní přidat ještě cedr libanonský i cedr atlantický - když se držím starého původního názvosloví

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě