Už ne jen jeden typ košile nebo pracovních bot. Tři tisícovky zaměstnanců Českých lesů v Hradci Králové si nově mohou své pracovní oděvy vybrat přesně podle gusta z nabídky několika výrobců. Státní podnik pomůcky nebude vybírat tendrem, ale dá příležitost všem.
HRADEC KRÁLOVÉ Když státní podnik Lesy České republiky se sídlem v Hradci Králové zadával před pěti lety zakázku na pořízení nových ochranných pomůcek pro své zaměstnance pracující v terénu, skončil tendr na stole Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který koncem loňského roku firmě uložil půlmilionovou pokutu za způsob zadání.
I proto se Lesy rozhodly, že na pořizování pracovních oděvů pro zaměstnance už nebudou tendry vypisovat, ale že ve svém výstrojním skladu vytvoří tržní prostředí, v němž o úspěchu jednotlivých firem rozhodnou sami zaměstnanci, kterých má státní podnik zhruba tři tisíce. Ti za pracovní oděvy „utratí" v průměru 20 milionů korun ročně. „Změnou konceptu poskytování pracovních lesnických oděvů a obuvi se podnik stal zprostředkovatelem mezi zaměstnanci a dodavateli. Naši zaměstnanci si nyní mohou vybírat podle kvality i ceny," vysvětluje ředitel Lesů Daniel Szórád.
Firma proto v městské čtvrti Březhrad otevřela nový výstrojní sklad, který prošel prázdninovým zkušebním provozem a od dnešního dne se rozjede naplno. Regály v bývalém areálu zásilkového obchodu Quelle se zaplnily oděvy a obuví v různých odstínech zelené či hnědé. Zaměstnanci si do skladu mohou jezdit fasovat od pondělí do čtvrtka od 7 do 14 hodin. „Sklad bude sloužit i na principu e-shopu, takže zaměstnanci ze vzdálenějších koutů republiky si pro výstroj nebudou muset jezdit osobně do Hradce Králové," popisuje další výhodu ředitel podniku. Do nového skladu dodává zboží osm dodavatelů, jejichž nabídka musí splňovat podmínky zadané státní firmou. Jejich počet není konečný, zapojit se mohou i další firmy, které budou mít zájem a splní kritéria, jež jsou na webových stránkách Lesů. Podnik si od většího konkurenčního prostředí slibuje především zvýšení spokojenosti svých zaměstnanců, kteří si budou vybírat podle svého vkusu. „V minulosti jsme dodávali jen oblečení vysoutěžené firmy. Cena sice byla nejnižší, ale oblečení nebylo vždy úplně kvalitní a zaměstnanci s ním nebyli spokojeni," potvrzuje Szórád.
Ve skladu je vzorkovna a zkušebna, kde si zaměstnanec vybrané zboží může vyzkoušet ve všech velikostech, které má dodavatel v nabídce. „Ve vzorkovně máme vystaveno několik typů kalhot, košil, bund, čepic, ale i batožin a dalších oděvů či obuvi z různých materiálů a také s různou cenou," říká obchodní ředitel podniku Radovan Srba, „jak si někdo zboží objedná, prodejce na něj umístí logo Lesů České republiky a vyexpeduje ho na adresu pracovníka." Zaměstnanci pracovní oděvy hradí z bodového konta, jehož stav se odvíjí podle jejich pracovního zařazení. „Nárok na častější obnovu mají lesníci, revírníci, adjunkti a další zaměstnanci, kteří pracují převážně v lese," vysvětluje Srba.
Zajišťování pracovních oděvů tendrem, který se nelíbil antimonopolnímu úřadu, se před pěti lety uskutečnilo tak, že dodavatelé nabízeli cenu po výpočtu nabídkové ceny dle položek uvedených ve vzorovém koši výrobků, který vycházel z nákupů provedených zadavatelem v minulosti. Podle předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje ale Lesy ČR měly v úmyslu objednávat i zboží, které nebylo ve vzorovém koši uvedené.
„Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl už dříve Rafaj pro ČTK. Lesy letos proti pokutě podaly žalobu. Do budoucna bude sklad nabízet i nové uniformy, na jejichž návrh firma vypsala veřejnou zakázku pro módní tvůrce.