Od roku 1874 neměla Šumava životaschopnou vlčí populaci. To již neplatí, protože podle ochránců přírody už se dá na Šumavě mluvit o trvalém osídlení vlky. Chovatelé hospodářských zvířat však na ně nejsou připraveni.
Po ojedinělých pozorováních vlků na Šumavě v minulosti nastal zlom před čtyřmi lety. Nejprve se tu objevil samec a pak i samice. Dnes tu žije volně kolem pěti vlků – nejvíce v centrální oblasti šumavského národního parku. A na bavorské straně dokonce vytvořili smečku.
Dá se tedy začít mluvit o trvalé přítomnosti vlků. Zatímco ochránci přírody ho vítají, zemědělci na ně nejsou zjevně připraveni. Zatímco do roku 2017 neřešil plzeňský Krajský úřad žádnou žádost o náhradu škody způsobenou vlky, loni jich vyřizoval sedm a letos už deset.
Na otázky o vlcích na Šumavě nám odpovídal Jan Mokrý z oddělení zoologie Správy NP Šumava.
* Kdy se vlci na Šumavu vrátili a odkud?
Ojedinělá pozorování byla zaznamenána v minulosti, ale po nějakém čase zvíře vždy zmizelo. Záznamy o trvalém výskytu prvního vlka máme od roku 2015. Byl to samec, který přišel z italské alpské populace, což prokázala analýza DNA ze sebraného trusu. V roce 2016 máme záznamy o druhém zvířeti. Je to samice z polsko-německého pomezí.
* Kolik vlků na Šumavě v současnosti žije?
Vlci se pohybují na velkém území, velikost jejich teritoria jsou většinou stovky čtverečních kilometrů. Žádné zvíře se tak nedrží pouze na Šumavě, ale mohou zamířit i do okolí. V současnosti máme záznamy o výskytu minimálně jednoho vlka v oblasti Lipna, tří vlků v oblasti Srní a jednoho u Nýrské přehrady. Jedná se o údaje z fotopastí, skutečný počet je obtížné stanovit.
Celý článek najdete v Deníku.