logo Silvarium tisk

Brno, Blanensko – Červnová noc před pěti lety se vryla do paměti lesníků, myslivců a milovníků přírody. Večer 10. června udeřila na lesy v Brně a okolí prudká letní bouře o síle orkánu, nejvyššího stupně rychlosti větru. Zanechala za sebou škody v podobě víc než 150 hektarů holin.
Stromy padaly a létaly vzduchem při poryvech vichřice s hustým deštěm. Dnes už na místě vyvrácených a polámaných dřevin rostou nové. „Během několika minut vichřice zničila desítky tisíc stromů. Na porostech Lesů města Brna vzniklo víc než osmdesát hektarů holin. Začali jsme je ihned na podzim zalesňovat, poslední výsadby spadají do období konce roku 2011. Na většině holých míst už vyrostly nové stromy, také ostatní se ujaly a pomalu rostou," ujistil ředitel městské firmy Jiří Neshyba.
Upřesnil, že některé stromy jsou vysoké zhruba půl metru, jiné už přerostly metr a půl. Dodal, že městské porosty bouře zasáhla zejména v oblasti lesní správy Lipůvka na Blanensku.
Místo stoletých smrků, které smetla kalamita, se dnes derou za sluncem duby, javory, buky či borovice. Právě smíšený les je totiž mnohem odolnější proti přírodním pohromám než monokultury jehličnanů. „V minulosti osázeli naši předci lesy téměř výhradně smrky. Vysázeli jsme zpevňující listnaté stromy, které lépe přečkají kalamity," vysvětlil Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.
Lesní porosty patřící Mendelově univerzitě v Brně zasáhla bouře v pásu od Lelekovic na Brněnsku přes Adamov a Olomučany na Blanensku. Největší škody způsobila v okolí Vranova, Rudice, Jedovnic a na kopcích nad Blanskem, kde leží Hořice a Olešná. Po orkánu tam zůstaly holiny na víc než sedmdesáti hektarech půdy.
Nově vysázené stromy zpočátku lesníci chránili před jeleny a srnčí zvěří oplocením a speciálními nátěry. „O naprostou většinu poškozených míst se už nyní nemusíme starat. Velký podíl na rychlém zalesnění měl fakt, že se sazenice velice dobře uchytily. Navíc pak v letech po výsadbě nenastala žádná mimořádná situace, která by stav kalamitních míst zhoršila. Například silný vítr, sucho nebo námraza," objasnil Mauer.
Lesům zato rekordní sucho a vedro uškodilo letos. „Na jaře jsme vysazovali nové stromy a z větší části uschly," konstatoval Mauer.
Nové stromy na místě holin po orkánu budou samy životaschopné v roce 2017. „Povinnost správce lesa je zalesnit nové holiny sazenicemi do dvou let. Někde rostou sazenice pomaleji, někde rychleji. Záleží na druhu stromu i půdě," objasnil lesník Ivo Březina z polesí Vranov.
Dnes jsou na místě rozštípaných stromů i nové naučné stezky. Na Lipůvecké stezce l je možné po celé trase vidět neblahé následky větrné kalamity. „Poničená stezka byla obnovená ještě do roku 2011," připomněl šéf Lesů města Brna Neshyba.
Místo kalamity pak posloužilo i jako názorný výukový objekt pro budoucí lesníky z Mendelovy univerzity. „Měli možnost zjistit, jak se správně zalesňuje, pracuje se dřevem, poznali jsme, jak rychle se některé druhy dřevin ujmou," uzavřel Mauer.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě