logo Silvarium tisk

Mokřady mizí primárně kvůli lidské činnosti. Přitom pomáhají zmírňovat dopady klimatických změn, mají zásadní význam z hlediska ochlazování ovzduší či přežití přírodních ekosystémů, shodli se odborníci, které oslovila ČTK. Podle nich jsou mnohé mokřady vysušované kvůli tvorbě zemědělských polí či zástavbám, které zároveň zhoršují jejich vysychání, neboť okrádají krajinu o vlhkost.

„Krátkodobá sucha nemusí být zásadní pro vysychání mokřadů. Nejběžnějším způsobem, proč mokřady zanikají, je lidská činnost, nikoliv klimatické podmínky. Například drenáž, aby se to mohlo využít jako zemědělská půda nebo výstavba infrastruktury,“ řekl výzkumný pracovník Jan Vymazal z České zemědělské univerzity.

Podle vědce Jana Pokorného zástavby, parkoviště i sklizená pole zbylým mokřadům nesvědčí. Odráží sluneční energii, kterou by jinak využívaly mokřady k přeměně na vodní páru, což může způsobovat jejich vysychání. „Sklizená pole, parkoviště či zástavby mají v horkých dnech 50 stupňů Celsia. Z nich se zvedá horký vzduch. Ten letí nahoru a strhává od vodní hladiny a stromů v mokřadech vlhkost,“ uvedl.

„Když budou horké dny kolem 30 stupňů Celsia, tak půjdete k rybníku nebo na kukuřičné pole? Je jasné, že na poli se většina sluneční energie odrazí zpátky a působí pocit horka. V mokřadu se ta energie přemění a víceméně využije na odpar vody, který ovzduší ochlazuje,“ uvedl Vymazal.

Mokřady mají podle Vymazala spoustu ekosystémových služeb. Poskytují potraviny, dřevo, ale primárně odpařují poměrně velké množství vody a výrazně chladí ovzduší. „Běžná mokřadní rostlina jako rákos může vypařit sedm až deset litrů vody, což odpovídá výkonu šest kilowatthodin. Čím je mokřad větší, tím víc funguje, v uvozovkách, jako výkonnější chladicí zařízení," dodal. To potvrdila i Lucie Záhorová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, podle které mokřady pomáhají zmírňovat dopady klimatických změn.

Podle Pokorného by proti vysychání mokřadů pomohlo, kdyby v krajině rostl například sad nebo tam byly dvě úrody. "Avšak než abych poučoval, jako první krok navrhuji dostat do základního vzdělání rozdíl mezi distribucí sluneční energie na střeše domu, parkovišti a zemědělském sadu, zahradě nebo v lesích. Bylo i pořekadlo, že na suché pole neprší. Ono je to tak jednoduché, protože se s tím musí potkat školák,“ míní.

Jako mokřady si většina lidí představí rašeliniště či bažiny, ale patří mezi ně také mělké rybníky, potoční nivy a mokré louky. Mokřad je samostatný ekosystém, který je zaplaven nebo nasycen vodou, a to buď trvale, nebo sezonně. Při zaplavení převládají bezkyslíkaté procesy, zejména v půdě. Jsou zároveň útočištěm pro mnohé druhy zvířat a hmyzu.

ČTK

Komentáře  

+3 # Přemek 2024-08-16 10:52
Vědec Pokorný nějak pozapomněl na ohřívání ovzduší, které způsobují solární panely. Jakou teplotu mají? To jsou vlastně přímotopy v krajině. Celý Green Deal je jen obrovský dotační byznys, který vše zdražuje a EUsojuz jde do kopru.
+3 # Starý 2024-08-16 08:17
Vše je nádherná a svatá pravda.
ALE ... ALE
Zkušenost mám a vlastní.
Takový mokřad a pod jsem vytvářel na svých cca 2.5 ha pozemků cca 30 let, přesně jak říká pan profesor funguje a je tam krásný biotop o kterém se nechá zdát. Pokud by šli vkládat fotky, tak vložím. Myslivci si zde lovili zajíčky, liška měla kam zajít, srna kde v klidu klást mladé..

ALE dnešní realita je, že mi řádně zvedli daň z těchto pozemků-bohužel orná půda...a od nového roku znovu zvedají -vládní balíček.
Na dotaz zda by šla úleva ze SZIF a pod jsem byl odkázán, že se nejedná o pruh v polích a pozemcích dotovaných...že jde v jednom případě o ostrov i 0,5 - 0,7 ha mezi poli řepky a kukuřicí nikoho nezajímá, ale daň si nedovol člověče platit.
Tak co člověka šeká...no opět odvodnit a řádně zrekultivovat do orné půdy...ať se stát dočká svých výnosů ....
Holt stát vás pánové dožene i k řádnému hospodaření..tak se nám opět zvýší lány řepky a kukuřičky.
ÚŘEDNÍ ŠIML SE NAŽERE A STÁT SI POLEPŠÍ !!!!

PŘÍRODA JE JEN OBEZLIČKOU PRO MRHÁNÍ STÁTNÍMI PENĚZI-ŽE PANOVÉ VŠEMOCNÍ???

TAK VÝZVA PRO MLADÉ, takto to tu chodí V DLOUHODOBÉ PRAXI, ale jistě bude lépe!!!

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě