logo Silvarium tisk
Název: Od orkánu Kyrill uplynuly dva měsíce
Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 17.04.2007
Podtitulek: Pro rozsáhlé polomy a vývraty jsou zpracovány speciální projekty.
Rubrika: Příroda - Národní park Šumava - V čele nová osoba

Šumava/K 30. 3. 2007 je zpracováno 186 000 m3 polomů a vývratů tj. 27 % z celkového množství. Práce pokračují plným tempem a hlavní pozornost pracovníků Správy NP a CHKO Šumava je zaměřena právě na šetrné odstraňování následků orkánu. Maximální důraz je kladen na ochranu přírodních hodnot, zajištění bezpečnosti a co největší informovanosti návštěvníků i stálých obyvatel Šumavy tak, aby rekreační funkce území byla omezena v nejnutnějším rozsahu.
Protože je stále nedostatek kapacit, bylo vypsáno 2. jednací řízení bez uveřejnění na těžbu a přibližování dřeva, dále na přepravu dřeva ze Stožce na manipulační sklad v Nové Peci a vagonování dřeva. Podrobnosti jsou k dispozici na našich webových stránkách (www.npsumava.cz).
Péče o lesní ekosystémy, tedy i odstraňování polomů a vývratů v národním parku, se zásadně liší od způsobu asanace polomů v hospodářských lesích, kde se veškeré polomové dřevo vyklízí. Území národního parku je rozděleno do tří zón podle stupně ochrany přírody a z této skutečnosti se odvíjí i přístup ke zpracování polomů a vývratů. V I. zónách (přísná přírodní) se obecně vývraty a polomy nezpracovávají, přičemž v některých I. zónách je povolena asanace kůrovce po nalétnutí.
Ve II. zónách (řízená přírodní) se polomy zpracovávají a část dříví (ošetřeno legislativně) se ponechává v lese k zetlení. Problematika II. zón je poměrně složitá a toto území je, co se týče uplatňované péče o lesní ekosystém, rozděleno do tří režimů, které se liší mírou zásahovosti. Při zpracování polomů a vývratů jsou dodržována obecná pravidla jako je systematický postup od hranic NP do centrálních oblastí, prioritní zpracování polomů v blízkosti obcí a cizích vlastníků, speciální přístup k lokalitám v sousedství NP Bavorský les, pečlivá volba šetrných technologií podle charakteru lokality tak, aby bylo vyloučeno poškození stojících stromů, půdního povrchu a vodního režimu.
Pro rozsáhlé plochy polomů a vývratů v extrémních podmínkách (např. nadmořská výška nad 1100 m, silné zamokření, příkrý sklon) jsou zpracovány speciální projekty, které budou realizovány po odsouhlasení ředitelkou Odboru zvláště chráněných částí přírody MŽP. Na vypracování speciálních projektů spolupracovala řada externích odborníků z naší republiky i ze zahraničí. U všech projektů byl posouzen vliv zpracování na lokality soustavy NATURA 2000 a Ramsarské úmluvy (rašeliniště a mokřady). Výsledkem je detailní návod na zpracování polomů a vývratů, včetně ochrany proti kůrovci. V některých těchto horských lokalitách je přesně stanovena část území, která bude ponechána samovolnému vývoji. Jedná se o lokality Polom, Plesná, Ždánidla, Jelení skok, Černá hora, Modravské a
Weitfällerské slatě a Kalamitní svážnice pod Trojmeznou. Pro lokality Polom a Modravské a Weitfällerské slatě jsou speciální projekty již odsouhlaseny.
Do III. zóny (okrajová) patří území člověkem značně pozměněných ekosystémů (pozemky určené pro zemědělskou výrobu, rekreaci a turistiku) a střediska soustředěné zástavby.

NPŠ

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě