Val. Meziříčí (Vsetínsko) 10. září (ČTK) - Ochránci přírody z Valašského Meziříčí dnes obnovovali mokřadní tůň v Choryni. Důvodem je snaha o větší zadržení vody v přírodě a zlepšení podmínek pro různé živočichy. Obnově tůní se ochránci přírody věnují asi 20 let, řekl dnes ČTK Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) ve Valašském Meziříčí.
"Za těch 20 let jsme upravili asi 60 až 80 tůní. V posledním měsíci šlo o čtvrté prohlubování tůně, poslední jsme dělali například v Lidečku," podotkl Orálek. Prohlubování tůní je podle něj nyní důležité zejména kvůli letošnímu suchu. "Reagujeme na výzvy ministerstva životního prostředí k opatřením reagujícím na oteplování a ubývání vody v přírodě," řekl Orálek.
Ochránci bagrem prohloubili tůň, aby v ní byl alespoň metr a půl vody. "Na okrajích je voda mělčí, tam jsou ideální podmínky pro různé živočichy, vážky, žáby, čolky," uvedl Orálek.
Nejvíce podle něj podobné tůně chybí v zemědělské krajině. "Hlavně kukuřice je špatná, neudrží žádnou vodu," poznamenal. Tůně by po dohodě s majiteli pozemků mohly být i v zemědělské krajině, ochránci přírody je však nejčastěji obnovují v mokřadech či v lesním porostu. Tůně postupně vysychají a musí se obnovovat asi za deset let.
ČSOP získává peníze na tyto projekty z malých grantů či krajských dotací. Vzhledem k suchu v letošním roce by podle Orálka měl nějaké peníze na tyto účely uvolnit i stát.
Kvůli letošnímu suchu vyhlásilo několik měst a obcí ve Zlínském kraji zákaz odebírání povrchových vod z vodních toků. Na určitou dobu také hejtman vyhlásil období nepříznivých klimatických podmínek, při kterém platil zákaz rozdělávání ohňů a jakékoli jiné manipulace s ohněm.