logo Silvarium tisk

VRCHLABÍ Nové druhy ptáků i netopýrů se během posledních čtyř let podařilo objevit na území Krkonošského národního parku ochranářům ze Správy KRNAP.
Právě skončený projekt Fauna Krkonoš byl kromě toho zaměřen na monitoring motýlů a jelenů na české i polské straně hor. Šlo o dosud největší průzkum zdejší fauny v historii. Experti zjistili, že v chráněném území žije 20 druhů netopýrů. „Mnohé jsme objevili na místech, kde jsme o nich dosud nevěděli. Například jsme poprvé našli vzácné netopýry stromové v bučinách v okolí Špindlerova Mlýna," uvedl garant projektu Jiří Flousek ze Správy KRNAP.
V ptačí říši ochranáři napočítali výskyt 194 druhů, z nich 160 zde hnízdilo. Oproti dřívějším průzkumům z hor zmizelo nebo nebylo objeveno devět druhů, například tetřev hlušec. Kvůli změně hospodaření na podkrkonošských loukách a polích dramaticky poklesl výskyt čejky chocholaté, ve srovnání s posledním sčítáním o 80 procent.

Bramborníčků černohlavých hojně přibylo

Naopak se ornitologům podařilo nalézt desítku nových druhů. „Nově jsme v horských smrčinách objevili například deset hnízdících párů vzácného šplhavce datlíka tříprstého. Před 20 lety jsme nalezli jen jeden pár bramborníčka černohlavého a nyní zde hnízdí 40 až 50 párů," poznamenal Jiří Flousek.
Průzkum rovněž potvrdil, že se na několika lokalitách daří vzácným motýlům modráskům, kteří jsou chránění v českém i evropském měřítku.
Ochranáři se také zaměřili na monitoring populace, migračních tras a životních nároků jelena lesního na české i polské straně hor. Padesátku jelenů a laní vybavili telemetrickými obojky, díky kterým mají přehled o jejich celoročním pohybu. „Získaná data poslouží pro optimální a koordinovaný management zvěře v obou sousedících národních parcích tak, aby byly minimalizovány působené škody," sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě