Autor: TEREZA BIČANOVÁ
Rubrika: Slovácko
Slovácko/Znehodnocení, to je podle odborníků nejúčinnější ochrana stromků před zloději. Ti se totiž právě v tomto období vydávají na lup. Správci lesů na Slovácku se shodují, že všechny stromy v revírech nemají šanci uhlídat.
"Každoročně před Vánocemi zvyšujeme počet obchůzek revírníků po lese. Ti mají za úkol olámat nejhezčí větve stromů, aby se pro zloděje staly nepoužitelné," prozradil správce Lesní správy Luhačovice Josef Zezula. Zároveň dodal, že ulomené větve prodávají na vazby adventních věnců.
Další možností ochrany je postřik stromků speciálním roztokem, který v pokojové teplotě zapáchá. Tuto možnost však lesníci na Slovácku nevyužívají. "Bylo by to jen plýtvání energie a financí. Účinnější je olámat větvičky. Když stromek postříkáme, zloděj stromek stejně ukradne a jeho nepoužitelnost zjistí až doma," vysvětlil Zezula. Jeho mínění potvrzuje také správce Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.
Smrk za stovku, borovice za dvě
"Postřiky na stromky také nepoužíváme. Efektivnějším řešením je pro nás stromky prodávat obyvatelům blízkých obcí," poznamenal Zálešák s tím, že v deseti revírech si mohou lidé koupit smrk za sto korun nebo borovici za dvě stě korun. "Tento způsob se nám docela osvědčil. Dříve jsme prodali okolo osmi tisíc stromků, ale to bylo i pro obchodníky do Prahy a do Brna. Nyní ročně prodáme okolo šestnácti set stromků lidem ze Slovácka," dodal Zálešák. Ani jeden ze správců nikdy nechytil zloděje při činu. Stejně těžký úkol je to pro policisty. "Ti s námi úzce spolupracují už řadu let. Většinou hlídají cesty, kterými se vychází z lesů," uvedl Zálešák.
Mluvčí hradišťské policie Jitka Zámečníková potvrdila, že zlodějům hrozí vysoké pokuty. "Kdybychom udělili pokutu na místě, jednalo by se o dva tisíce korun. Většinou však případy posíláme ke správnímu řízení příslušného městského úřadu. Tam se přihlíží i na trestní minulost pachatelů," řekla Zámečníková.