logo Silvarium tisk

„Zapíchli jsme k vodě tyčku jako měřidlo, jak hladina začne stoupat, ale nic se nezměnilo. Voda v rybníčku je tak stále asi 130 centimetrů pod normálním stavem a my se bojíme, co přinese léto. Jsou tam ryby a ty se asi udusí," shodli se lidé od památky. Bez vody zůstaly ještě některá další místa obory, do většiny ale potřebný příděl přitekl v míře vcelku potěšující.
Na žádost Lesů ČR vodohospodáři po devatenácti letech oprášili umělé povodně a pustili do lužního lesa vodu. Protože navzdory relativně příznivé zimě se sněhovou nadílkou se voda nedostává ani řekám, předcházelo tomu zhruba týdenní střádání vody v novomlýnských nádržích, vylepšené i navýšením odtoků ve výše položených přehradách.
V úterý ráno tak hlásily měřiče dolního jezera 170,36 metru nad mořem a po zvednutí stavidel pak vyrazilo do koryta namísto 13 kubíků vody za vteřinu místy i necelých sto kubíků. Vzedmutí hladiny pak umožnilo trojicí objektů odpouštět vodu z Dyje do lesa.
Podle vodohospodářů se navíc s lesníky domluvili na úpravě odtoku říčky Kyjovky, protékající oborou, aby se maximum vody v lužním lese zadrželo. „My jsme samozřejmě zkontrolovali a uzavřeli všechna stavítka, aby se voda zadržela už na jednotlivých stupních kanálů," řekl vedoucí polesí Soutok Jiří Netík.
Na příchod vody ale musel čekat dlouho, Umělé povodně byly za podstatně nižšího průtoku než na konci minulého století. Namísto 130 kubíků po většinu času teklo řekou pětadevadesát. „Povodí Moravy nás ale potěšilo tím, že dobu odpouštění prodloužilo," řekl Netík.
Vodu začali z jezer odpouštět v úterý v sedm hodin s plánem držet odtok na pětadevadesáti kubících po dobu čtyřiadvaceti hodin. Protože ale hladina klesala pomaleji, prodloužili odpouštění o více než sedm hodin. Pak se ale hladina Dyje ocitla tam, kde byla po většinu předchozích dvanácti měsíců, tedy do hodnot blízkých stavu sucha.
Rybníček u zámečku Pohansko tak nejspíše zůstane dál bez přídělu vody. Něco se možná do něj prosákne z okolí. Do budoucna zřejmě nezbude než hledat jiné řešení, jak do něj vodu dostat. Vodohospodáři jsou přesvědčeni, že by v případě zřízení kanálu od odlehčovacího jezu Dyje bylo možné rybníček doplnit i při průtoku Dyje kolem pětadvaceti kubíků.
„Vodu jsme již potřebovali, lesům chybí. Naposledy se podařilo vzít si něco z řeky stavidly v létě roku 2014. Od té doby bylo vody v Dyji tak málo, že nebylo možní ji brát," řekl Netík. Paradoxem je, že kanály, kterými dnes lesníci plní les vodou, nechali vybudovat před staletími Lichtenštejni k opačnému účelu – aby po pravidelných povodních voda z lesa odtekla.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě