logo Silvarium tisk

Problémem ale je, že až na Novou vyhlídku, jež už byla obnovena, leží všechny na pozemcích, o které vedou Lesy ČR (LČR) restituční spor s premonstráty z kláštera v nedaleké Teplé. Obnově většiny vyhlídek by ale podle odborníků i bez tohoto sporu bránil lesní zákon, který kácení omezuje.
„Vyčištěno je jedno vyhlídkové místo, které je na území Mariánských Lázní," uvedl zástupce mariánskolázeňského starosty Vojtěch Franta (Piráti). „Ten zbytek je na pozemcích LČR," pokračoval s tím, že LČR ani premonstráti nechtějí na sporných lesních pozemcích provádět jakékoliv zásahy do ukončení soudů, takže návrhy vedení města jsou na několik měsíců, možná let, zřejmě zablokované.
Podle Franty Mariánské Lázně kvůli zarostlým vyhlídkám ekonomicky tratí, protože je nemohou využívat návštěvníci města. „Léčba v Mariánských Lázních byla založena mimo jiné na procházkách po kolonádách a po okolních kavárnách a vyhlídkách. Procházka vedla odněkud někam a v jejím průběhu byl člověk odměňován krásnými vyhlídkami, kávou a zákuskem v kavárnách," poukázal Franta.
Podle lesních odborníků ale problémy s obnovením vyhlídek vyřešením restitučních sporů jen tak neskončí. „Spousta vyhlídek je v mýtních porostech," uvedl ředitel mariánskolázeňských lesů Martin Šléhofer, podle kterého nelze nad rámec zákona provádět na vyhlídkách seče. „Maximální velikost seče je jeden hektar, a to leckde nestačí," uvedl a připomněl, že lesy mladší 80 let se nesmějí kácet vůbec. „U řady vyhlídek jsme našli několik řešení, jak s hospodářským plánem lesa spolupracovat, abychom mohli udělat třeba jenom průřez," uvedl Franta, podle kterého třeba u rozhledny Hamelika, ale i na dalších místech, jsou lesy starší 80 let. „Kde je přírodní rezervace, tam by ten postup byl samozřejmě trochu komplikovanější," dodal Franta.
Vyhlídková místa vznikala před mnoha lety, kdy byly kopce okolo Mariánských Lázní holé bez stromů. Mezitím ale stráně zarostly. „Na některých místech je obnova podle mě nereálná. Spíš bych se v současné době zaměřil na jiná místa pro vyhlídky, která jsou dispozičně vzhledem k dnešním poměrům lepší," komentoval Šléhofer.
Podle něj dost dobře nelze uvažovat o obnově vyhlídky například od Bedřichova kamene. Naopak u Mesceryho vyhlídky nad hotelem Royal by podle něj stačilo odstranit náletové dřeviny, podobně u Waldstejnova monumentu. Dobrý výhled nabízí rovněž Clementsovo odpočívadlo. Šléhoferův předchůdce ve funkci Pavel Petr vypracoval materiál, v kterém rozvádí, co je třeba udělat pro obnovu patnácti vyhlídkových míst v okolí města. „Jsou ale altány, z kterých už vidět prostě nebude. Není možné dělat 500 metrů dlouhý a 60 metrů široký průřez. Za pět let by to stejně zarostlo křovinami," uvedl Petr, který vidí řešení ve vybudování vyhlídkové věže na stožáru mobilního operátora na Žižkově vrchu. „Nabídla by jeden dokonalý výhled na město i okolí, ale je to o vysokých investicích," uzavřel Petr.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě