Když se jim tam nelíbí, seberou se a jdou jinam. Paleobiolog Peter Vršanský objevil v ekvádorském pralese zvláštní druh chodících stromů. Většinou podle něj přešlapují na místě, dokážou ale ujít i dvacet metrů za rok.
Entové z Pána prstenů existují! Doktor Peter Vršanský ze Slovenské akademie věd objevil chodící stromy v chráněném ekvádorském pralese, přibližně sto kilometrů od hlavního města Quito uvedl portál topky.sk. Les je součástí přírodního parku Sumaco, který je pod záštitou UNESCO.
Stromy ujdou asi tři centimetry denně a ročně urazí až 20 metrů. Rostou v půdě, která podléhá silné erozi, a pohybují se díky rychlému růstu kořenů, které zapouští na novém místě s pevnější půdou a více světlem.
Když takové místo strom najde, tak se na něj přesune a staré kořeny vytáhne. Chodící strom je druh palmy s latinským názvem socratea exorrhiza, dorůstá dvaceti metrů a dožívá se asi sto let.
"Důvodem je pohyblivá půda a každodenní deště způsobující erozi. Zatímco spodek se hýbe, Většinu času chodí tím způsobem, že přešlapují na místě," uvedl Vršovský. "Tento fenomén se týká několika druhů stromů, především palem, které rostou v Jižní Americe, nejen v Ekvádoru.