Název: O hasičích při likvidování požárů
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 19.07.2007
Moderátor: Václav Sochor
Relace: Radiofórum Moderátor (Václav Sochor):
Vysoké teploty jim totiž přidělávají práci. Každý den vyjíždí zhruba ke stovce požárů v různých regionech. Zatím nejrozsáhlejším byl lesní požár, který vypukl ve skalnaté oblasti na Českolipsku. Hasiči s ním bojovali skoro dva dny. A jejich další zkušenosti? Až těžko věřit tomu, že se i teď setkávají s vypalováním trávy nebo pálením bioodpadu. Kamarádi táborových ohňů zase vesele škrtají sirkami po lesích. Každý otevřený oheň, včetně třeba víkendového grilování na chatě se ale může vymknout kontrole. O aktuální informace ze Zlínska teď prosím kolegyni Helenu Simerskou. Přeji dobrý večer.
Redaktor (Helena Simerská):
Tak zlínští hasiči také hodně vyjíždějí k přírodním požárům několikrát denně. Jak sami říkají, tak je téměř zázrak, že se ještě nikomu nic nestalo. Lidé si totiž vůbec neuvědomují, jak rychle se oheň umí šířit a jakému nebezpečí vystavují sebe a vlastně i své blízké. Navíc například k lesním požárům se hasiči často dostávají jen velmi obtížně. Jsou místa, která jsou špatně dostupná a složité terénní podmínky mohou ovlivnit a ztížit nasazení jednotek a využití požární techniky. Takže šance na záchranu větších hodnot potom velmi rychle klesají. Další problém jsou také žňové požáry vzniklé z důvodů mechanických závad na strojích, ale nutno říci, že zemědělci, na rozdíl od chatařů a turistů jsou patřičně poučeni a vědí si v takové situaci spíše rady.
Moderátor (Václav Sochor):
Teď je otázka, jestli proti zločinnému požáru nasadit pouze represi a nebo i prevenci? Kontrolují hasiči třeba i riziková místa a mají na to vůbec dost sil?
Redaktor (Helena Simerská):
Tak já myslím, že tato odpověď je jednoduchá. Prevence je vždycky nejjednodušší. Samozřejmě, že ta je velmi důležití, i když je fakt, že když už se něco takového stane, tak je dobré poznamenat, že pachatelům takovýchto událostí samozřejmě hrozí vysoké sankce. Ale, abych odpověděla na vaši otázku. Tak nějakou zvýšenou dohlídku hasiči tady v kraji zatím neprovádějí. Tu si provádí pouze sami zemědělci a to tedy v případě těch žní, o kterých jsem hovořila. Hasiči by přistoupili k nějakým razantnějším opatřením, preventivním pouze v případě, že by narostl počet požárů. Protože ustanovení těch mimořádných podmínek je řízeno denním průměrem počtu požárů a ten je v meziročním srovnání běžný. Není o moc vyšší než třeba v minulém roce. Takže pokud by ten počet požárů narostl, prováděly by hlídky hasičů kontroly rizikových míst a na řadu by zcela určitě přišlo i mimořádné nařízení hejtmana kraje, které zcela zakazuje rozdělávání ohňů v přírodě. Jenom připomenu, že loni právě v tuto dobu toto opatření tady na Zlínsku platilo.
Moderátor (Václav Sochor):
Tolik ze Zlínska Helena Simerská. Děkuji. Ve spojení jsme také s mluvčí společnosti Lesy České republiky Šárkou Kubelkovou. Přeji dobrý večer. Dají se vůbec lesy před požáry nějak systematicky uhlídat?
Host (Šárka Kubelková):
Úplně určitě. Protože v rámci preventivních protipožárních opatření Lesy České republiky jedou ve dvou liniích. V rámci denního režimu, což znamená tedy každodenní obhlídky. Revírníci pravidelně chodí po lesích České republiky a kontrolují dodržování lesního zákona. V něm zákaz rozdělávání ohně a kouření v lesích a navíc je nastaven i víkendový režim, což znamená, že je to v rámci leteckých kontrol nad územím Lesů České republiky. V současné době je funkčních 7 vzletových míst. Takže Lesy České republiky v tento okamžik jsou chráněny vlastně v průběhu celého týdne v těchto dvou liniích.
Moderátor (Václav Sochor):
Řekněte mi. Když třeba načapáte v lese nějakého náruživého táborníka. Máte proti němu vy sami možnost uplatnit nějakou sankci?
Host (Šárka Kubelková):
Tak v tuto chvíli je tam rámec dodržování lesního zákona. Mimochodem také v diskusi ve Slovenské republice je dodržování a nějaká novela lesního zákona, který je funkční v tuto chvíli od roku 1995 tady u nás v České republice. I tam jsou možné sankce, samozřejmě v rámci toho lesního zákona a ve spolupráci s policií České republiky.
Moderátor (Václav Sochor):
Lesních požárů v Česku přibývá. V uplynulých dnech hořelo třeba na Českolipsku v Obrouku u Tuhaně, kde oheň zasáhl skoro dva hektary lesa. Všechno nasvědčuje tomu, že konkrétně tento požár byl založen úmyslně. Řešíte žhářství často?
Host (Šárka Kubelková):
Tak já si myslím, že úplně těmi nejrizikovějšími oblastmi jsou Liberecko a Teplicko z hlediska statistik. Tam je dlouhodobá problematika z hlediska požárů. Takže Lesy České republiky zavádějí ještě jednu novinku, což je zkušební provoz nového monitorovacího systému protipožárního opatření na kopci Bouřňák, který je v provozu 24 hodin. Vlastně dokáže odhalit požár už ve stádiu kouře. Takže i tímto způsobem Lesy České republiky chrání naše národní bohatství, zatím co se týče požárů, jako takových v souvislosti s extrémními teplotami jsme v normě. Takže ještě jednou opakuji, že jsou funkční ta dvě preventivní opatření ve dvou liniích. Zatím žádná, jiná bezpečnostní nejsou v tuto chvíli nějakým způsobem praktikována na území Lesů České republiky.
Moderátor (Václav Sochor):
Já vám děkuji za rozhovor a za informace. Tolik mluvčí Lesů České republiky Šárka Kubelková.
Moderátor (Václav Sochor):
Významným pomocníkem při likvidaci lesních požárů je letecká hasičská služba. V minulosti se ale spekulovalo o její potřebě. O tom, kdy má fungovat a hlavně, kdo jí bude platit? Jak to je dnes? Jsou hasicí letadla nepřetržité v pohotovosti a nebo ne? Na to už se ptám Jiřího Johna, ředitele odboru Státních lesů Ministerstva zemědělství. Kdy tedy letecká hasičská služba funguje?
Host (Jiří John):
Letecká hasičská služba funguje pouze v období vymezeném smlouvou mezi Ministerstvem zemědělství a vítězným uchazečem vzešlého z výběrového řízení. Mluvíme-li o letošku. Tak v letošním roce řízení zatím není uzavřeno, výběrové. V pondělí uplyne poslední den lhůty, kdy má neúspěšný uchazeč možnost dát stížnost na orgán dohledu na postup Ministerstva zemědělství.
Moderátor (Václav Sochor):
Takže nevíme, jestli se to vůbec rozjede ještě během letní sezóny?
Host (Jiří John):
Takhle prosím vás. Letecká hasičská služba jako taková má kromě hašení, teda hasebních letadel i letadla hlídková. Pokud se týká hašení? Tak existuje dodatek ke smlouvě uzavřený mezi náměstky ministra zemědělství panem Drublem a náměstkem ministra vnitra panem Solivarem. Podle kterého by příslušný velitel pozemního zásahu může podle příslušných ustanovení zákona o pozemní ochraně zvednout hasební letadlo s tím, že platba za tuto činnost, protože je to soukromá firma, jde z rozpočtu Ministerstva vnitra, ale následně Ministerstvo zemědělství rozpočtovým opatřením mu tuto částku převede.
Moderátor (Václav Sochor):
Ono je to trošku celé komplikované. Jenom, abychom to společně s posluchači pochopili. Čili smlouva jaksi na ten běžný provoz ta ještě uzavřená není. Ale, když dojde k nějaké naléhavé situaci, tak je možno, aby toto letadlo vzlétlo?
Host (Jiří John):
Ta služba LHS, ta služba, kterou financuje Ministerstvo zemědělství ze státního rozpočtu vlastníkům, která zahrnuje jak hlídkovou činnost, tak hasební, tak zatím smlouva uzavřena není. Pokud se týká hašení? Tak existuje dohoda mezi náměstky ministrů, že v případě, že velitel pozemního zásahu sezná potřebu hasebního letadla, může ho zvednout. Samozřejmě platí ten, kdo nařídí činnost a to je Ministerstvo vnitra, ale podle této dohody příslušnou částku vzápětí Ministerstvo zemědělství převede ze svého rozpočtu do rozpočtu Ministerstva vnitra.
Moderátor (Václav Sochor):
Tak to jsme mě uklidnil. Já vám děkuji za informace. Ředitel odboru Státních lesů českého Ministerstva zemědělství Jiří John.
Monitoring médií
- pondělí 23. prosinec 2024
- Lesy ČR řeší, jak do rozpočtu příští rok poslat sedm miliard (novinky.cz)
- ČNB vede účet 6767 právnickým osobám, z toho 41 jsou státní podniky (ČTK)
- Národní park ochrání před požáry drony (Ústecký deník)
- Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla, říká lesní hospodář Pacovský (newstream.cz)
- Plzeňský kraj koupí od Lesů ČR 30 hektarů obory na Domažlicku pro střední školu (ČTK)
- Mezi lesní řemeslníky na staré Šumavě patřili také uhlíři, popeláři, smolaři a kolomazníci. Obstarávali suroviny potřebné pro další řemesla (plzenskadrbna.cz)
- Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
- Oblast národního parku Grampians v jihovýchodní Austrálii sužuje požár (ČTK)
- pátek 20. prosinec 2024
- Situace se ve Žluticích zklidnila. Školu vede dočasně ředitel Neumann (karlovarsky.denik.cz)
- Stávka studentů ze Žlutic zabrala. Ředitelka i její zástupkyně skončily (karlovarsky.denik.cz)
Poslední komentáře
-
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
Přemku, to je dost neslušné, nazvat paní Nerudovou "hloupou". Bývalá ... -
EU definitivně schválila roční odklad nařízení proti výrobkům z odlesněné půdy
Jenom, jestli nás to vytrhne. :sigh: Mrkněte na nově zprovozněný hig-tech ... -
Video z obory Hukvaldy – místa, kde se snoubí myslivost, lesnictví a rybářství
Krásná obora. Jenom ta čísla zvěře mě překvapují. Zdají se mně neúnosně ... -
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
**vulgarismus** a jeden z mnoha zelených parazitů. Důkazem degradace ... -
Mezi lesní řemeslníky na staré Šumavě patřili také uhlíři, popeláři, smolaři a kolomazníci. Obstarávali suroviny potřebné pro další řemesla (plzenskadrbna.cz)
Na Šumavě vládne divočina - smolaři se přesunuli na východ. Tisíce ... -
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
A krov baráku má dotyčný z čeho? -
Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla, říká lesní hospodář Pacovský (newstream.cz)
Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla Ona ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Lázně Ripodschau - Schwarzwald - 6.12.2024 ...