Patnáct zemí soupeří o to, kde roste strom s nejzajímavějším příběhem. Bude to česká lípa, maďarský dub, nebo francouzský cedr?
V anglických magazínech už soutěž stačili přirovnat ke známé celoevropské soutěži Eurovize, jež kdysi stvořila slavnou skupinu Abba nebo nedávno vousatou zpěvačku Conchitu Wurst. Rozdíl je hlavně v tom, že v tomhle utkání soupeří třeba rozložitý belgický dub, který pamatuje ještě prvního středověkého římského císaře Karla Velikého, žijícího na přelomu 8. a 9. století. Nebo impozantní francouzský cedr, jenž svými větvemi objímá plochu o rozloze 700 metrů čtverečních. A taky majestátní česká tisíciletá lípa či slovenská růžová hrušeň stojící osamocená u cesty nedaleko Trenčína. Za arboriální verzi výstřední Conchity lze možná považovat španělskou dubo-borovici, neobvyklé soužití dvou španělských stromů v jednom.
Stejně jako v pěvecké soutěži o vítězi rozhoduje evropská veřejnost, i když to zřejmě nebude taková bombastická show jako v televizi. Hlasuje se do konce února na internetu a zatím vítězí maďarský zástupce (v době uzávěrky měl 22,5 tisíce hlasů), těsně následovaný českým stromem (bezmála 22 tisíc hlasů) a polským reprezentantem (přes 11 tisíc hlasů). Kritériem přitom nemá být krása, velikost ani věk, nýbrž příběh vypovídající o tom, jak se strom stal součástí lidské komunity.
Klání vzešlo z české ankety o strom roku, již od roku 2002 pořádá brněnská Nadace Partnerství. Před pěti lety se poprvé konala celoevropská soutěž, do níž se letos zapojilo už 15 zemí a která ocenila estonský dub, bulharský jilm, maďarský platan a rumunskou lípu.
Jak hlasovat Zapojit se do soutěže Evropský strom roku lze na webu www.treeoftheyear.org. Hlasování končí 29. února, přičemž poslední týden už organizátoři nebudou zveřejňovat jeho průběžné výsledky.