logo Silvarium tisk

Česká inspekce životního prostředí řeší podnět ohledně rušení tetřeva na Šumavě. Podle Sdružení Šumava 21, které ho podalo, vstoupil v dubnu novinář v doprovodu dvou zaměstnanců šumavského národního parku bez udělené výjimky zákona o ochraně přírody a krajiny do míst, kam lidé v daném období nesmějí.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) řeší podnět ohledně rušení tetřeva na Šumavě. Podle Sdružení Šumava 21, které ho podalo, vstoupil v dubnu novinář v doprovodu dvou zaměstnanců šumavského národního parku bez udělené výjimky zákona o ochraně přírody a krajiny do míst, kam lidé v daném období nesmějí.

Rušení tetřevů podle ornitologů narušuje průběh toku a následně snižuje úspěšnost hnízdění chráněného živočicha.

"Máme na vyřešení určitou časovou lhůtu. Přistupujeme k tomu standardně jako k jinému podnětu, bude se jím zabývat oddělení ochrany přírody," uvedl ředitel českobudějovického inspektorátu ČIŽP Vladimír Jiráček.

Podle Sdružení Šumava 21 novinář ve své reportáži uvedl, že se zaměstnanci pohyboval v tokaništi tetřeva. Kvůli ochraně tohoto ohroženého druhu ptáka přitom bývají místa, v nichž by se tetřev mohl vyskytovat, od 15. listopadu do 15. července pro turisty nepřístupná. Lidský zásah do těchto lokalit může způsobit, že samička tetřeva nebude oplodněna.

Inspekce letos už uložila NP Šumava pokutu za loňské kácení kůrovcových stromů v okolí Smrčiny u Horní Plané na Českokrumlovsku. Těžba rušila hnízdění tetřeva a vyvádění jeho mláďat. NP Šumava musel zaplatit pokutu ve výši 100 tisíc korun.

Podle odhadů žije v současnosti na Šumavě 250 až 300 kusů tetřeva. Jeho populaci ohrožuje především narůstající počet predátorů, jako je například liška, výr, kuna, krkavec a také divoká prasata. Částečnou vinu na úbytku tetřeva podle odborníka nese i člověk a rozvoj turismu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě