Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, má za cíl řešit několik problematických znění současné legislativy. Šumavě by neprospěla.
Novela se zaměřuje mimo jiné na ochranu národních parků, jejich hospodaření i využití. Cílem projednávané novely je sjednotit pravidla pro všechny národní parky. Není mi lhostejné, jak by se v případě schválení dotkla života v Národním parku Šumava.
Národní park Šumava je výjimečný. Je výjimečný jak svou rozlohou, kterou zabírá téměř 2 % území České republiky, tak i tím, že se v intravilánu Národního parku Šumava nachází 22 obcí. Žádný jiný národní park nemá obce na svém území.
Projednávaná novela zákona o ochraně přírody navrhuje, aby byl Národní park Šumava posuzován z pohledu územní strategie takzvanými dílčími plochami. Ostatní národní parky pak mají být posuzovány z pohledu tzv. zón. Zásadní rozdíl se laikovi nemusí na první pohled jevit, ale zonace se řídí zákonem, zatímco dílčí plochy jsou managementovým opatřením orgánů ochrany přírody.
Managementová opatření se nevyhlašují ani vyhláškou, ani opatřením obecné povahy. To znamená, že stávající stav, který není příliš vyhovující, ale stále je ještě nějakým způsobem únosný, bude nahrazen něčím, co je zcela v rukách managementu parku a nebere jediný ohled na lidi žijící v dotčeném území!
Mluvil jsem se starosty obcí na Šumavě a ani oni si nejsou schopni představit, jakým způsobem bude takovýto management fungovat. A zatím jim to nikdo nevysvětlil.
Chápu, že aktualizace zákona z roku 1992 vyplývá z potřeby reakce na současný moderní přístup k ochraně přírody a území, který vidíme v mnoha zemích. Ovšem systém ochrany přírody ve světě reaguje na skutečný stav chráněného území a vliv tohoto území na regionální potřeby - například Národní park Bavorský les je významným regionálním hospodářským faktorem.
Předkládaná novela ruší právo obcí na dohodu o strategických dokumentech a nahrazuje ji pouhým projednáním. To znamená, že všechny obce ležící na území národního parku mohou pouze přihlížet, aniž by mohly cokoliv změnit či jakýmkoliv způsobem do čehokoli zasahovat.
Novela podle mého názoru obsahuje další zásadní chyby a nepřesnosti, proto jsem navrhl její zamítnutí v prvním čtení, což však nenašlo většinovou podporu. V průběhu dalšího projednávání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR budu usilovat o to, aby novela zákona o ochraně přírody byla připravena v souladu nejen se stanovisky vědců a ekologů, ale i obcí.
Igor Jakubčík