Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Poslanecká sněmovna se dnes znovu opakovaně zabývá novelou zákona o ochraně přírody, poté, co ji vetoval prezident Miloš Zeman. Ten totiž podporoval jinou, senátní verzi novely, která sněmovnou neprošla a která víc zohledňovala
zájmy obcí a podnikatelské aktivity, především v šumavském národním parku. Další informace k tomu má ze studia v Klatovech Zdeněk Mlnařík. Zdeňku, co naopak přinese, co bude pro národní parky znamenat ta poslanecká sněmovní verze novely?
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Tak, především je to změna zónace. Vlastně ty národní parky v současné době fungují ve třech zónách s tím, že nově by měly být ty zóny čtyři. Ta nejchráněnější by měla být zóna přírodní a vlastně zároveň budou vyhlašovaná i klidová území. Podle ministerstva životního prostředí tak právě tímto by se měly ty parky více otevřít turistům, protože třeba například v těch současných prvních zónách, kam se smí chodit jenom po vyznačených stezkách, tak pokud tam nebudou vyhlášena ta klidová území, tak by tam lidé mohli chodit i mimo vyznačené cesty. Ta klidová území by měla kopírovat ty současné první zóny nebo ty oblasti, kam ani teď turisté nemohou vstupovat. To jsou například mokřady nebo různá rašeliniště a některé budou vyhlašovány třeba sezonně od jednoho data do dalšího data.
Jan DVOŘÁK, mluvčí Správy NP Šumava
--------------------
Právě ta zonace určí, jak velké ty jednotlivé zóny budou. My teď předpokládáme, protože máme v této chvíli zhruba 23 procent bezzásahového území, tak ta zóna přírodní, by se měla pohybovat ve velikosti těchto zhruba 23 %
Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Ten sněmovní návrh, Zdeňku, zase kritizuje většina šumavských obcí, proč? Co jim na něm vadí?
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Tak, obcím vadí především, především to vyhlašování těch klidových oblastí. Právě kvůli tomu se obávají, že ta Šumava se více uzavře těm turistům a někteří mají třeba obavy i z rozšiřování takzvaných bezzásahových oblastí. Třeba kvůli tomu, že tam mají zdroje pitné vody. To se týká třeba jihočeské Kvildy. Právě obce chtěly prosadit ten senátní návrh, ten bohužel neprošel. Takže v tuto chvíli spíš řeší to, aby neprošel ten poslanecký návrh, protože v takovém případě by se celá ta novela dostávala na začátek, jak dnes bylo řečeno na Správě národního parku Šumava, dostaly by se do takzvaného bodnu nula, to znamená, že vláda by musela předložit úplně nový návrh.