logo Silvarium tisk

Vláda dnes schválila komplexní materiál o tom, jaké kroky podniká státní správa, aby zmírnila následky sucha v příštích letech. Zprávu jí společně předložil ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr životního prostředí Richard Brabec. Ministerstvo zemědělství loni spustilo na ochranu před suchem nové dotační programy, upravilo legislativu, některé postupy a přijalo další opatření.
Ministerstvo zemědělství dostalo od vlády 25 stěžejních úkolů, jak se bránit dlouhodobému
a extrémnímu suchu a nedostatku vody, jak zmírňovat jeho dopady a jak posílit funkci krajiny zadržovat vodu.
„Loni jsme například otevřeli nový dotační program, ze kterého je možné financovat výstavbu, rekonstrukci i odbahnění rybníků. Do roku 2021 na to poskytneme více než miliardu korun. Další program pomůže se zlepšením technického stavu stávajících rybníků
a výstavbou nových rybníků v obcích a ve správě státních podniků Povodí a Lesů ČR. Na něj máme do konce roku 2021 připraveno více než jeden a půl miliardy. Oba programy jsou zaměřené přesně na to, co je potřeba, tedy na posílení schopnosti krajiny zadržovat vodu. Mezi žadateli je o ně velký zájem," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
V roce 2016 proběhla revize aktuálního stavu závlahových systémů v zemědělství. Cílem bylo zjistit jejich stav a využívání. Byl připraven dotační titul na podporu jejich obnovy, rekonstrukce a rozvoj. Do roku 2022 na to MZe poskytne jednu miliardu korun. Program spustí už letos.
Ve spolupráci s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy připravuje MZe webovou aplikaci – kalkulačku vláhové bilance osevního postupu. Základní verzi kalkulačky dostanou zemědělci v polovině letošního roku.
Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu posílila ochranu půdy před erozí, zvýhodnila realizaci opatření proti suchu. Podpořila realizaci vodohospodářských úprav, které povedou ke zvýšení retence vody v krajině a umožní přijímat účinná opatření vztahující se ke změně klimatu. Zavedla výjimky z platby za vynětí ze zemědělského půdního fondu, pokud majitel pozemek využije např. pro obnovu mokřadů nebo tůní. Úprava vyhlášky poprvé stanovila preventivní limity rizikových látek a prvků. V přípravě je také Protierozní vyhláška.
MZe chystá Fond těžko pojistitelných rizik, díky kterému by mohli zemědělci kompenzovat ztráty v případě, že jim úrodu poničí sucho nebo naopak nadměrné srážky.
Ministerstvo zadalo odborným institucím více než 10 výzkumných projektů, které se týkají sucha. Je mezi nimi například výzkum, jak efektivně a jaké plodiny pěstovat v oblastech častěji postihovaných suchem a nedostatkem půdní vláhy.
Úpravou legislativy získal Státní pozemkový úřad možnost nakupovat pozemky, které jsou strategicky důležité pro retenci vody v krajině a provádění pozemkových úprav.
Státní podniky Povodí prověřily manipulační řády přehradních nádrží. Ve většině případů byly vyhovující a schopné reagovat i na extrémní sucho. Jen v několika případech je nutná úprava ke zlepšení jejich víceúčelových funkcí.
Program Podpora prevence před povodněmi III na léta 2014-2019 upřednostňuje především opatření zaměřená na budování rozlivových území podél vodních toků (poldry a malé vodní nádrže s retenčními prostory). Celkem je na program vyčleněno 4,65 miliardy korun.
Byly provedeny kroky k navýšení kapacit Letecké hasičské služby, kterou v posledních čtyřech letech a v omezeném rozsahu zajišťovala jen Policie ČR. Z peněz MZe budou lesní požáry kromě policie likvidovat i soukromí letečtí provozovatelé vybraní v otevřeném výběrovém řízení. Aktivace systému začne v první polovině letošního roku.
„Zmírnění následků sucha je záležitost, která se týká nás všech. Proto na opatřeních spolupracujeme s dalšími rezorty a organizacemi. Jednotlivé kroky se musí doplňovat. V následujících letech v nich budeme pokračovat, a kromě standardních postupů, které už děláme, budeme chystat také novinky, které pomohou zmírnit dopady extrémního počasí," řekl ministr Jurečka.
Českou republiku v posledních letech opakovaně postihuje sucho. Podle předpokladů budou náhlé výkyvy počasí v budoucnu pokračovat. Česká republika leží na rozhraní tří úmoří, téměř všechny vodní zdroje pocházejí z atmosférických srážek a všechna voda až na výjimky z našeho území odtéká. Základem pro dobré hospodaření s vodními zdroji je proto potřeba co nejvíce vody zadržet na našem území.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě