logo Silvarium tisk

Od 1. června začne platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která ovlivní i turisty v Národním parku Šumava. Jak se změní pravidla?

ŠUMAVA Budila silné vášně, ale teď už je třeba dívat se dopředu. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která upravuje podmínky především v národních parcích, začne platit od 1. června. Na největší změny si však návštěvníci počkají nejméně dva roky. Do té doby by měl vzniknout nový návrh zonace a klidových území. Už od prvního dne účinnosti zákona však začnou platit některá nová pravidla, která život na Šumavě ovlivní.

Žádné ohňostroje

Mezi první z nich patří zákaz provádění ohňostrojů a používání další hlučné pyrotechniky na území národního parku, obce nevyjímaje. „Samozřejmě to neznamená, že by si lidé nemohli doma u vánočního stromečku zapálit prskavku. Hlučná a světelná pyrotechnika ale vadí jak řadě živočichů, tak i návštěvníkům, kteří na Šumavu jezdí za klidem. Myslím, že jinde v Česku si lidé mohou takové zábavy užívat do sytosti a do národního parku jezdí za jinými zážitky," říká mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

2. Zákaz stánků mimo obec a dronů

Zakázaný bude nově i stánkový prodej mimo obce a především používání dronů a jiných vzdušných prostředků. „Povolený bude jen v zastavěných a zastavitelných územích, ne mimo ně. Bude možné žádat o výjimky v případě, že jejich použití bude nezbytné," vysvětluje Jiří Dolejší ze správy parku, který má na starosti státní správu.
Podle něj novela reaguje právě i na podněty, které na začátku 90. let minulého století ještě neexistovaly a zákon s nimi dosud nepočítal. Dnes už je situace jiná. Například v Národním parku České Švýcarsko letos začátkem dubna dron vyrušil při hnízdění samici sokola stěhovavého, která kvůli tomu opustila své hnízdo, a je málo pravděpodobné, že letos znovu zahnízdí. Přelety dronů nebo rogal nad národními parky přibývají, pro mnoho ptačích druhů jsou však extrémně rušivé.

3. Oheň na zahradě už není problém

Novinkou bude například možnost zakládání otevřeného ohně. To bylo až dosud zákonem na celém území národního parku zakázáno. Lidé, kteří tak na zahradách třeba grilovali, tak až dosud vlastně jednali nezákonně. To se od 1. června změní a v obcích už bude rozdělávání ohně povoleno. „Bylo to tolerováno, ale teď už nebude nutné ani přivírat oči. Samozřejmě platí zákaz rozdělávání ohně v lese, ale to platí po celé republice," říká Dvořák.

Parkování povoleno

Stejně tak bude mnohem snazší parkování mimo vyhrazená parkoviště, silnice a zastavěné plochy. To by mělo ulevit především zemědělcům nebo nájemcům a majitelům pozemků. „Novela je v tomto směru benevolentnější, což pro nás bude znamenat zřejmě drobné komplikace. Budeme muset připravit systém, podle něhož majitele nebo nájemce identifikujeme," uvažuje Dolejší.
Kromě hotelu Alpská vyhlídka na Bučině se bude tohle opatření týkat například i provozovatelů Turnerovy chaty, jediné veřejně přístupné chaty v 1. zóně národního parku. Přístup k ní byl zatím možný jen s pomocí dvou výjimek na osobní vozidla a tří výjimek pro dodavatele. „Návštěvníci většinou přijdou pěšky a my jim potom dovezeme zavazadla. Jednu výjimku máme vázanou na SPZ, ale není možné ji nějak půjčovat mezi auty, třeba zákazníkovi. Tohle si správa dost hlídá," říká provozovatel chaty Zdeněk Hruška. Od června nebude nutné výjimky pro majitele a nájemce vyřizovat.

5. Změny v budoucnu

Návštěvníci se nemusí obávat, že by se letos v létě nesměli vydat na oblíbené přírodní lokality. „Prameny Vltavy, Povydří nebo Poledník budou samozřejmě přístupné. Pro běžného návštěvníka se nic nezmění nejméně dva roky. Například současné první zóny se stávají automaticky klidovými územími, a budou tak přístupné jen po vyznačených trasách jako dosud," vysvětluje mluvčí Dvořák.
Tři současné zóny národního parku by se měly do dvou let rozdělit na zóny čtyři. Přírodní zóna bude vyhrazena nerušeným přírodním procesům, navazovat bude zóna přírodně blízká, která by se v budoucnu měla stát zónou přírodní. Zóna soustředěné péče bude zahrnovat veškeré lokality, kde je dlouhodobě nezbytné provádět opatření k ochraně druhů, stanovišť a lesních ekosystémů. Zóna kulturní krajiny bude tvořena zastavěnými a zastavitelnými územími obcí.
První zóna znamenala až dosud nepřístupné území, kam se lidé mohli vydávat jen po vyznačených stezkách. Omezení vstupu nově nebude vázáno přímo na vyhrazené zóny, ale stanoví je pravidla vyhlášených klidových území. „Týká se míst, kde je nutné omezit vstup především z důvodu ochrany zvláště chráněných živočichů nebo rostlin. Klidová území budou moci být vyhlášena jak celoročně, tak třeba jen na část roku. Právě tohle opatření Šumavu otevře dalším turistům i na místech, kam se dosud podívat nemohli," podotýká Dvořák.
Lidé se nemusí bát ani omezení přístupu v zimním období. Také v minulých zimách totiž v některých lokalitách mohly rolby upravovat stopy pro běžkaře jen na výjimku. „Tato pravidla budou platit i nadále. Neznamená to, že bychom některé trasy uzavírali," dodává Dvořák.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě