logo Silvarium tisk

Úhel pohledu

Co dělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Lepší než omezit počet vlků je zabezpečit hospodářská zvířata

Je to téměř deset let. Tehdy se do naší krajiny začali po dlouhé přestávce trvale vracet vlci. To na jedné straně vyvolalo radost z obohacení naší přírody o šelmu, která do ní patří, na druhé straně obavy, zejména chovatelů hospodářských zvířat. Nyní k nám zasahuje zhruba 22 smeček, celkový počet vlků v celé České republice přesahuje stovku. Přesně podle očekávání se živí převážně přemnoženou spárkatou zvěří, která ve velkém škodí v lesích i na polích. Časté jsou ale i útoky na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata.

Celý článek najdete zde

 

Komentáře  

+14 # Rensa 2023-06-26 10:15
Hraběcí rady panelákového ochránce, který, celoživotně placen z daní nepoznal, co znamená vydělávat si prací.
Namísto naprosto bezplatné výuky vlků, že se mají držet v lese, lovit pouze zvěř a stádům chovných zvířat neubližovat (aplikací olova do kožichu), vynakládáme miliony a miliony na vymýšlení neúčinných a v dnešní krajině nerealizovatelných opatření jen proto, že si to přeje uřvaná minorita. Ještě jsem nezaznamenal, že kde je v Evropě vlka lovit dovoleno, by byl vyhuben nebo že by si ho bylo možné natočit na mobil blízko lidských sídel.
Vlk zatím obsadil 30% možného území. Takže zelení vědí, kde všude ho chtějí mít, jenom to odmítají říct? Těch zbývajících 70% je co – zbytek republiky?
S těmi počty čuníků jste to, pane Pelci, trošku přepísknul. Kdyby jich tady byl skutečně milion, při odstřelu cca 200 tisíc ročně by jich tu za pár let bylo víc než lidí.
Jsme snad tak bohatá společnost, že v dnešní době tvorby úsporných balíčků nemyslí vláda i na platy takovýchto odborníků?

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě