logo Silvarium tisk
Aleš Pelikán

Ústí nad Labem 18. května (ČTK) - Snížení cen a nadbytek dřeva na trhu v Ústeckém kraji situaci firmám zpracovávajícím dřevo zatím nijak výrazně nekomplikuje. Většina pil a zpracovatelských podniků kupuje dřevo a kulatinu za stejné ceny nebo jen o málo levněji než dříve, svoji produkci však zatím nezlevňují. Na stejné úrovni drží ceny i výrobci a prodejci palivového dřeva. Vyplývá to z ankety ČTK.

Na českém trhu nyní podle odhadů státního podniku Lesy České republiky přebývá kolem milionu metrů krychlových dřeva. Přetlak na trhu se dřevem vyvolaly americká hypoteční a stavební krize a větrné kalamity. V Ústeckém kraji se přetlak nijak výrazně neprojevuje. V kraji se těží méně dřeva než v jiných regionech, také orkán Kyrill a vichřice Emma nenapáchaly v kraji takové škody jako jinde.

Maximálně o 100 korun za metr krychlový nakupuje levněji kulatinu firma Pila Union v Chabařovicích na Ústecku. "Dodavatelé cenu kulatiny zatím nesnížili tak, jak se uvádí v médiích," řekl jednatel firmy Miloslav Trubač. Firma vyrábí kromě běžných prken i trámy, vazníky a dodává kompletní dřevostavby. "Ceny řeziva jsme nezvedali už několik let a přitom stále stoupají náklady na naftu, energie a lidskou práci," uvedl Trubač.

Jiná situace může být podle Trubače ale u velkých pil, které řežou dřevo na sklad a exportují. "My vyrábíme spíše atypické výrobky podle přání zákazníků. U těch mají větší vliv na cenu režijní náklady než cena dřeva," řekl Trubač.

Zpracovatelské podniky měly loni na podzim problémy se sháněním kulatiny, které byl na trhu nedostatek. "Pro naší výrobu potřebujeme kvalitní kulatinu, co nám dříve dodávali z polomů bylo dost špatné kvality," dodal. Podle něj přetlak nabídky kulatiny dřevařskou výrobu v regionu nijak výrazně neovlivní a ceny produktů zůstanou na přibližně stejné úrovni.

Podobně vidí situaci i Petr Lacek z Pily Bor v České Kamenici na Děčínsku. Tvrdí, že těžařské firmy, které mu dřevo dodávají, se zatím neozývají, že se potřebují kulatiny zbavit. "Dřevo nakupujeme do zásoby, takže jsme snížení cen zatím nepocítili. Po loňském orkánu Kyrill byl dřeva také přebytek, ale cena se vyšplhala ještě o 500 korun za kubík výš," řekl Lacek. Podle něj by musela kulatina zlevnit o polovinu, aby se to promítlo do ceny produktů pilařských podniků.

Žádné snížení cen kulatiny od dodavatelů zatím nezaznamenal ani Lubomír Vejrostek ze stejnojmenné firmy z Mostu vyrábějící palivové dřevo. "Nakupujeme dřevo od Lesů ČR i od jiných těžařských firem, ale cena zůstává už delší dobu stále stejná," řekl.

Zájem o palivové dřevo však podle něj neustále roste. V souvislosti s rostoucími cenami energií se obyvatelé zejména na vesnicích vracejí k nejlevnějšímu palivu. "Největší nárůst zájmu o topení dřevem byl před dvěma lety. Stále nám přibývají zákazníci, i když ne už tak dramaticky jako v minulosti," řekl Vejrostek. Zákazníci, kteří přešli na topení dřevem se stále vracejí a postupně se k nim přidávají i další. "Ceny nakupovaného dřeva se neliší, tak i my prodáváme za stejné ceny jako dříve. Kvůli vysoké ceně nafty ale mírně vzrostla cena za dopravu," dodal Vejrostek.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě