Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Pane Kratochvíle vidíte tu dopady klimatické změny i v Česku? Teď samozřejmě viděno prizmatem vašeho povolání, velitele hasičského zásahu, jestli požáry jsou častější, horší, hoří rychleji, protože je sucho cokoliv. Spatřujete to?
Václav KRATOCHVÍL, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy
Samozřejmě období sucha jako takové má svoje dopady i do třeba požáru v přírodních prostředích, do jejich intenzity, do jejich rozsahu. Ale, že by to bylo přímo ve vazbě, tak jak jste hovořili s předchozím hostem, tak to nepozoruju.
Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Ono totiž asi někteří odborníci říkají, že ke změně klimatu a možná leckdy špatnému hospodaření s českými lesy, tak teď vidíme kůrovcovou kalamitu. Takový porost, ale předpokládám asi je náchylnější k lesním požárům než ten zdravý úplně.
Václav KRATOCHVÍL, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy
Jednoznačně. Tam je při požáru je celkem jedno, z jakého důvodu je ten les, to dřevo s menším obsahem vody. Je-li tam menší obsah vody lépe to hoří, požár je rychlejší, co se týká šíření, vydává vyšší teplo, protože když si vezmete, že třeba se udává bezpečná vzdálenost pro hasiče výška plamene krát 1,6. To znamená, že si představíte desetimetrový plamen, tak do 16 metrové vzdálenosti vám působí teplo, které způsobuje vypařování vody, takže i ten zdánlivě zelený porost pak hoří, přestože už tu vodu ztratil a čím víc hoří, tím se rychleji rozšiřuje a tím jsou větší nároky na jeho zastavení.
Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Divák Pavel ptá se, v Austrálii jsou lesy složené převážně z blahovičníku nasycených eukalyptovým olejem, jsou v tomto horkém a suchém počasí velice náchylné k samo zápalům. A zda vůbec takový les je možné uhasit. V českých podmínkách asi to těžko namodelovat, předpokládám.
Václav KRATOCHVÍL, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy
Když se na to podíváme exaktně, tak ten rozdíl hoření tam bude, ale v principu je to asi tak jako, jestli hoří měkké dřevo, tvrdé dřevo, jestli hoří dřevo, které má hodně smoly, jestli má hodně kúry a podobně. Čili ty drobné rozdíly tam budou. Ale záleží na tom, jak je ten požár intenzivní a zda vůbec máme fyzicky možnost a schopnost ten požár zastavit. Mnohdy je to takové, že na ten požár se musí čekat nebo dlouhodobě se na to musíme připravovat třeba tím, jak se vysazují lesy. My jsme jako pražští hasiči dělali s kolegy z Plzně nějaké pokusy s hořením lesa a zjistili jsme, že vlastně v našich podmínkách českých lesů i lesní cesta o šířce tří až pěti metrů je schopná zabránit šíření požáru, ale to samozřejmě není srovnatelný požár s tím co vidíme. Mluvím o českých podmínkách.
Celý záznam naleznete zde.