Velká Chuchle – Nového domácího má od července hájovna v Chuchelském háji. Jmenuje se Miloš Stana, je mu 32 let a je absolventem Střední odborné lesnické školy v Prešově. Náš REGION ho požádal o rozhovor.
* Jak velký je váš úsek?
Lesnický úsek Chuchle má rozlohu 608,16 hektarů. Je to jeden z pěti pražských lesnických úseků, které spravují Lesy hl. m. Prahy. Rozkládá se od Radotína, přes Slivenec, Malou a Velkou Chuchli až k Prokopskému a Dalejskému údolí. Pokračuje parkem Cibulka, Řepy, Motolem a končí Ladronkou. Ze stromů jsou zde zastoupeny hlavně duby, lípy, smrky, borovice a také akáty. S těmi máme trochu problém – nejedná se o původní dřevinu, a tak se ji snažíme omezit.
* Co je zde náplní vaší práce?
Práce, související s údržbou lesních pozemků, obnáší mj. zalesňování a následnou péči o les. Spolu s jedenácti zaměstnanci se starám mj. i o výchovu porostu (vyznačování prořezávek probírek, výchovné zásahy), obnovu lesa (mj. měření vykácené lochy, zakreslení do lesnické mapy), evidenci skladu dřevní hmoty, svážení klestu a jeho štěpkování, sekání luk, údržbu cest a dětských hřišť, vyvážení odpadkových košů a v zimě i údržbu cest. Jak je vidět, práce je dost a dost.
* A co péče o zvěř?
O zvěř se starají myslivci, na našem úseku jsou tři myslivecká společenstva – Kosoř, Zličín a Praha 5-Jihozápadní město. Na našem lesnickém úseku můžete spatřit bažanty, zajíce, srnce, divoká prasata, kachny, sýkory a další ptáky – jen v Chuchelském háji hnízdí na 40 druhů ptáků, např. krutihlav obecný, krahujec obecný anebo jestřáb lesní. Pestrost stanovišť (slunné svahy, stinná údolí s vodním tokem, lesní porosty s podrostem...) se odráží i v pestrosti druhů volně žijících živočichů. Najdete zde i několik chráněných území s výskytem zvláště chráněných živočichů.
* V Chuchelském háji je i lesní zoo-koutek.
Je to zoo-koutek, kde najdeme na 30 druhů zvířat z naší přírody. Zblízka si zde můžete prohlédnout mj. lišku, jezevce, daňka, jelena či rysa. Jsou zde umisťováni i někteří hend i k e p o v a n í živočichové. Náš zoo-koutek spadá pod záchranou stanici v Jinonicích, která je rovněž začleněna do Lesů hl. m. Prahy.
* Co je třeba udělat v lese před zimou?
Je toho hodně: např. zkontrolovat, případně opravit oplocenky kolem stromů, na malých stromcích provést nátěr speciální hmotou, aby je zvířata neokousala, mýtí se dřevo, i teď provádíme výchovu porostu.
* Jak vám mohou případně pomoci návštěvníci?
Tak především tím, že se budou v lese chovat tak, aby nerušili zvířata. Mohou donést jablka do krmelců, stejně jako chleba. Ale pozor! Chléb nesmí být vlhký a plesnivý! Samozřejmě nám a hlavně přírodě pomohou tím, že nebudou lámat chvojí. O kradení „vánočních" stromků ani nemluvě.