logo Silvarium tisk
Název: Nesmíme opakovat minulé chyby
Zdroj: Českobudějovický deník
Datum: 28.03.2007
Podtitulek: Šumava nestojí o zákopové války - MŮJ NÁZOR
Autor: Martin Bursík, místopředseda vlády a ministr životního prostředí
Rubrika: Publicistika

Dlouholeté spory na téma Šumava a kůrovec zaměstnávají kde koho. Správu národního parku, starosty šumavských obcí, ministerstvo životního prostředí, kraje, vědce, senátory, poslance, ekologické organizace a řadu dalších. Těžko najít oblast, která by v ochraně přírody vyvolávala více emocí. Proto je žádoucí, aby se debata o podobě šumavského národního parku vrátila zpět na věcnou úroveň. Právě k tomu dal příležitost lednový orkán Kyrill. Jednoznačně totiž potvrdil, co odborníci říkají už léta. Nebýt obrovských holin, které na hřebenech vznikly v minulosti při kácení kůrovcem napadených stromů, padlo by v lednu na Šumavě daleko méně stromů. K rozsáhlým velkoplošným vývratům a polomům došlo proto například v lokalitách Polom, Plesná, Ždánidla, na Černé hoře či v okolí kalamitní svážnice pod Třístoličníkem. Tahle chyba se už nesmí opakovat. Unikátní lesy na hřebenech hor je třeba ponechat přirozenému vývoji. Polomy v nižších polohách a na okrajích národního parku naopak přednostně a důsledně asanovat, aby kůrovec neohrozil okolní hospodářské lesy. Jedině tak zajistíme, aby Šumava byla i v budoucnu zelená. "Považujeme za velmi důležité, aby úřady rozhodovaly s ohledem na vědecká fakta, která mohou být pro laika často překvapivá," konstatuje ve svém stanovisku k likvidaci následků lednové vichřice 18 vědců z Akademie věd a univerzit. V evropských národních parcích je samozřejmostí, že se ty nejcennější porosty ponechají nerušenému vývoji bez zásahu člověka. Jedině tak můžeme pozorovat přírodu, která jde svojí vlastní cestou a poradí si bez lidské pomoci. Zkušenosti z praxe - například z národního parku na bavorské straně Šumavy - potvrzují, že obnovující se zdravý les pod uschlými stromy je pro další vývoj krajiny rozhodně lepší než pusté holiny, vzniklé při kácení stromů kvůli kůrovci. Nevidím opravdu žádný rozumný důvod, proč bychom v českých národních parcích měli hledat nějaký jiný, originální, český přístup. Kde jinde přistupovat k lesu šetrněji než v národním parku, že? Diskuse mezi Správou Národního parku Šumava a obcemi by se měla v budoucnosti soustředit více než na lýkožrouta smrkového na možnosti rozvoje šumavských obcí, které budou šetrné ke statutu národního parku. Ochrana unikátní přírody si vyžaduje spolupráci s lidmi, kteří v této oblasti žijí. Šumava zůstane mezinárodně uznávaným národním parkem a tento statut přírodě blízkým hospodařením v nejcennějších partiích posílí. Národní park bude obcím aktivnějším partnerem při rozvoji šetrné turistiky, která bude v souladu s posláním národního parku. Šumava nestojí o zákopové války, ale o spolupráci.

Martin Bursík, místopředseda vlády a ministr životního prostředí

Vyšlo také v: Českokrumlovský deník, Jindřichohradecký deník, Písecký deník, Prachatický deník, Táborský deník

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě