Současná kůrovcová kalamita ovlivňuje mnoho výrobních oborů v České republice. Nejsilněji dopadá na dřevozpracující průmysl. Proč surové dřevo výrazně zlevnilo, zatímco dřevěné palivo nikoli? Důvodem je nedostatek kapacit pro výrobu pelet v Česku.
Velmi výrazně zasahuje přebytek dříví na trhu jeden z nejmladších oborů, který se v návaznosti na lesnictví vyvinul: výrobu dřevěných pelet na topení. Pro ty se stává stále větší konkurencí topení dřevem. Zatímco palivové dřevo je kvůli kůrovcové kalamitě letos velmi levné, jeho ceny klesly v některých krajích oproti loňskému roku o 30 až 40 procent, cena dřevěného paliva, jako jsou pelety a brikety, kůrovec cenově neovlivnil.
Dřevěné palivo se vyrábí výhradně z pilin, které vznikají jako odpad na pilách. Ty přitom byly plně vytíženy již před startem kůrovcové kalamity a ani v současné době nejsou schopny zvládnout více dřeva, přestože je ho v lesích přebytek. Konečnou cenu pelet navíc určuje především vývoj na celoevropském trhu, kde česká výroba tvoří méně než tři procenta objemu.
„Naše problémy s kůrovcem a přebytkem dřeva evropskou cenotvorbu skoro neovlivní," říká Vladimír Stupavský z národní asociace Klastr.
Celý článek najdete zde.