logo Silvarium tisk
KAREL PÁRAL

U supermarketů koupí lidé borovici za cenu 400 korun, u pěstitelů i o polovinu levněji

Olomouc – Po svém letošním vánočním stromečku se již mohou poohlížet i Olomoučané poohlížet. O víkendu začali totiž jehličnany nabízet první prodejci. Ti ujišťují, že jejich ceny zůstanou zhruba stejné jako loni, v některých případech dokonce o něco poklesly. Ovšem nejméně za stromky letos chtějí lesáci či menší pěstitelé.

V nákupních centrech začal většinou prodej stromků o víkendu. Například před hypermarketem Globus stála oplocená ohrada se stromky už v pátek, o den později začal prodej také před OBI.

Nejpohodlnější variantou je právě nákup u hypermarketů – zákazníci si mohou jehličnany obstarat snadno a rychle společně s jinými nákupy. Není to však zdaleka varianta nejlevnější. Stromky mnohdy tyto firmy dovážejí a ceny borovic se můžou pohybovat kolem čtyř set korun. Kolik lidé za vánoční okrasu zaplatí, se zpravidla pohybuje podle výšky stromku. Levněji to zákazníky přijde, když si zajedou přímo k pěstiteli.

Od jednoho z nich – Jaroslava Biče z Doloplaz – odebírají stromky někteří prodejci, přijet si mohou ale i jednotlivci. „Stromky lidem prodávám velice lacino. Každý chce mít na Vánoce nějaký doma a lidé nemají peněz nazbyt. U mě seženou třeba borovici za sto korun,” řekl pěstitel, pro kterého je malá plantáž především koníčkem. Je větší zájem o smrčky, nebo borovice? „Je to tak půl napůl, jedlí je podstatně méně,” přiblížil pěstitel.

Dalším tradičním místem, kam se pro stromky jezdí, je zahradnictví v Droždíně. Lidé si tam mohou již dříve předem vyhlédnout a zamluvit stromek podle svého gusta.

Nejlevnější stromky přímo v Olomouci si budou lidé moci koupit na Výstavišti Flora. Jehličnany tam budou tradičně prodávat pracovníci Správy lesů města Olomouce od začátku vánočních trhů až do třiadvacátého prosince.

Nejlevnější stromky mají lesáci a menší pěstitelé

Na olomouckém výstavišti prodají každý rok lesáci zhruba dva tisíce jehličnanů. „Stromky nikde nenakupujeme, jsou čerstvé. Neřežeme je totiž na sklad, ale podle toho, jak se prodávají. Letos budeme nabízet smrk za 150 korun, borovici lesní za 200 a borovici černou za 250 korun – u ní jsme šli oproti loňsku s cenou dolů o dvacet korun. Jedlí budeme mít také dost, tam jdeme dolů s cenou na 500 korun,” vysvětlil ředitel Správy lesů města Olomouce Roman Šimek.

Tyto ceny jsou včetně balení a neliší se podle výšky stromku, každý druh má jednotnou cenu. „Ke stromečkům také dáváme zdarma borové nebo smrkové jmelí, které má tu pravou přírodní barvu. Bereme je přímo z kácených stromů,” řekl Šimek.

Ředitel nedoporučuje, aby se lidé sami pokoušeli chodit pro stromek do lesa, protože se jim to stejně nevyplatí. „Stromek vypěstovaný na plantáži je kvalitnější. Navíc naše ceny umožňují i měně finančně zajištěným rodinám si stromek pořídit,” míní.

„Živý” stromek je podle něj po všech stránkách lepší než umělý. „Jednak krásně voní a pokud někdo doma topí krbem nebo má kotel na pevná paliva, tak ho i ekologicky zlikviduje,” dodal Šimek.

I zapřísáhlým příznivcům jehličnanů v plastovém provedení nabízejí obchody celou řádku exemplářů různých druhů i výšky. „Koupit lze devadesáti centimetrový za 179 korun, dále se cena pohybuje podle počtu větví, výšky a typu stromku. K nejdražším patří jedle úzká, která měří 229 centimetrů a stojí 3699 korun,” popsala nabídku pracovnice jednoho z olomouckých hypermarketů.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě