logo Silvarium tisk
Název: Nejen vina lesníků
Zdroj: Respekt
Datum: 12.02.2007
Podtitulek: DOPISY
Autor: M. Svoboda, lesník
Rubrika: Scéna/Dopisy

Reaguji na dopis Orkán, lesy, lesníci (Respekt č. 5/07). Pan Prach píše, že si lesníci můžou za kalamity sami a má to být jasně řečeno. Ano, můžou, ale zdaleka v tom nejsou sami. Pominu éru socialismu, kdy to bylo opravdu o ničem a v lesích se sázely pouze smrky, borovice a občas modříny. Ale od roku 1995 platí lesní zákon, který ukládá vlastníkům lesů vysazovat v průměru na 25 % vytěžené plochy tzv. meliorační a zpevňující dřeviny (jednoduše řečeno listnáče). Zákon taky snížil maximální možnou plochu holiny na 1 ha. Lze namítnout, že i to je hodně, ale v porovnání se socialistickým zákonem (výsadba listnáčů téměř nula, plocha holiny až 5 ha) je to významný posun.
Překvapuje mne, že si toho pan Prach za 12 let nevšiml. Bohužel zázrak (a v lesnictví zvláště) se nestane za krátkou chvíli. Dalším detailem je, že lesní zákon ukládá povinnosti vlastníkovi, což je u nás v 60 % lesů stát a po 20 % mají obce a drobní vlastníci. Zatímco u LČR podíl vysazovaných listnáčů převyšuje zákonnou povinnost, u obcí je to tak akorát a u drobných vlastníků minimum. Samozřejmě lesník by měl být odborník a případně vlastníka usměrnit, což zejména u drobnějších vlastníků jde. Větší vlastníci lesů (v České republice například stát a v Evropské unii i významné dřevozpracující firmy) se ovlivňují z pozice lesníka hůře, tam už nastupují vyšší zájmy (pracovní místa právě v dřevozpracujícím průmyslu, který u nás za posledních 5 - 7 let zmnohonásobil své kapacity). Například se má stavět další celulózka, přičemž v ČR už dvě existují, přičemž podíl dříví, které zpracovávají (zejména z probírek nad 40 let), v posledních 10 letech silně poklesl.
A jsou to především vlastníci lesa, kteří určují dlouhodobé cíle lesnické politiky, tzn. kam bude v příštích letech směřovat. Vlastník lesa chce také vytvářet zisk a ten mu dlouhodobě zajišťuje pravě smrkové (borové, modřínové) dříví. Listnaté dříví dřevozpracující průmysl požaduje v nesrovnatelně menší míře. A na závěr: rychlejší přeměnu jehličnatých lesů na přírodě bližší smíšené lesy s převahou listnáčů znemožňuje přemnožená spárkatá zvěř. Výsadba listnáčů se musí nákladně chránit proti zvěři, což se opět nevyplácí vlastníkovi lesa. Dotace na výsadbu listnáčů jsou pěkná věc, bohužel však nesystémová.
A o vlivu lovecké lobby nepochybujme. Vzpomeňme na zmatek u LČR ohledně smluv na dodávky prací. Na počátku tohoto zmatku stojí odvolání tehdejšího ředitele podniku Olivy ministrem Palasem. Jedním z důvodů jeho odvolání mohly být špatné vztahy tehdejšího vedení LČR s ČMMJ, která zastřešuje 90 % myslivců v ČR. Toto je pouze moje spekulace, ale Palas je dnes předsedou ČMMJ.
Tímto se snažím stručně říct, že problematika lesnictví se nedá zúžit jen na vinu lesníků.

M. Svoboda, lesník

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě