Obecní lesy na Českokrumlovsku letošní léto přežily bez katastrof. Prodej vánočních stromků v regionu vypukl
Českokrumlovsko – „Sucho zničilo až padesát procent stromků – Sucho stromkům paradoxně prospělo," odporují si současné aktuální zprávy týkající se zeleného symbolu Vánoc.
Jaký skutečný účinek mělo letošní horké a suché léto na mladé jehličnany v lesích Českokrumlovska a zda mělo extrémní počasí vliv na trh s vánočními stromky, jsme se zeptali ředitele Lesního družstva obcí z Přídolí Vlastimila Peška.
„Úhyn stromků se u nás pohyboval maximálně do deseti procent, což není nic mimořádného a neobvyklého," konstatuje. „ Týká se to stejně jak malých, tak větších stromků. O něco více sucho zasáhlo modříny, ale opět musím říci, že nejde o žádný extrém," vysvětluje a dodává, že důvody a rozsah úhynů jsou závislé na mnoha faktorech. Například na typu stanoviště, kde stromky rostou, či přímo na druhu dřeviny.
„Co se týče prodeje vánočních stromků, obce, kterým se staráme o lesy, nechávají ceny na loňské úrovni," ujišťuje Vlastimil Pešek.
Skutečnost, že se prognóza zdražování vánočních stromků z důvodu sucha nevyplnila, potvrdil včera i velešínský prodejce stromků Karel Dolan.
„Ceny od dodavatele i prodejní ceny vánočních stromků jsou zhruba na stejné hladině jako loni," říká Karel Dolan. „Například v některých místech Českých Budějovic jsou i o něco nižší. To způsobuje neustále rostoucí počet prodejců a konkurenční boj," naznačil velešínský prodejce vánočních stromků.
Podle jeho zkušeností ale někdy stejně nelze na první pohled určit, kolik vlastně stromek stojí.
„Hodně obchodníků prodává stromky v metráži. Její ceny sice porovnávat můžete, ale zda jste vybrali stromek, který se vejde do částky, kterou jste ochotni investovat, to se dozvíte až u měřítka," vysvětluje Karel Dolan. Mnozí lidé prý pak koupí i dražší stromek, než původně chtěli.
„Já prodávám na kusy, zákazníkovi je vše jasné, a mně to nekomplikuje práci," dodává. Smrčky a borovičky má po 450 korunách a jedličky po 800 korunách.
Podle tiskové zprávy českého Sdružení pěstitelů vánočních stromků, nebylo zatím v ČR statisticky zjištěno, kolik lidí mívá stromek přírodní a kolik umělý, ale například v Německu klesl podíl umělých stromků k pěti procentům. Pěstitelé též radí, jak uchovat stromek do Vánoc co nejčerstvější. Stromek je prý třeba skladovat v chladném prostředí v nádobě s vodou. Doporučují odříznout malý špalíček kmínku zalepeného smolou, aby voda mohla ke stromku proniknout. Stromek s čerstvě provedeným řezem přijme až neuvěřitelných pět litrů vody a vydrží déle svěží.
Pokud máte stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody. Nesmí se tedy ořezávat, protože stromek saje vodu pletivy pod kůrou.