logo Silvarium tisk
16.6.2010
Ozvěny dne 12:00

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Chráněná oblast, která budí v Česku největší mediální zájem, ale taky největší spory v odborných i politických kruzích, Národní park Šumava, jeho další vývoj a členění je předmětem mnohaletých dohadů. Dnes vedení parku vystoupilo před novinářem s novými plány pro letošní rok, krátce nám je představí ředitel František Krejčí, dobrý den.

František KREJČÍ, ředitel Národního parku Šumava

Dobrý den.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Pane řediteli, co jste tedy před polednem prezentovali, jaké kroky, nejdřív pokud jde o zásah do lesních porostů na Šumavě.

František KREJČÍ, ředitel Národního parku Šumava

Dneska jsme prezentovali hlavně to, že jsme byli úspěšní při podání žádosti na projekt stabilizace lesů v Národním parku Šumava, který znamená, že bychom, že jsme obdrželi dotaci na to, abychom po dobu pěti let významně přispěli k obnově smíšených horských lesů na Šumavě v zásahové části Národního parku Šumava.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Jak by to mělo vypadat, můžete popsat konkrétně, jak by ta stabilizace, v uvozovkách, jak by to mělo probíhat?

František KREJČÍ, ředitel Národního parku Šumava

My máme velkou výhodu v tom, že cílem péče o lesy není produkce dřevní hmoty, ale cílem v těch zásahových částech Národního parku Šumava, v zásahových částech lesů, protože cirka 70 procent výměry lesů je předmětem další dlouhodobé péče člověka, tak v těchto lesích se snažíme obnovit smíšený horský les, to znamená, že jsme dostali peníze na to, abychom podsazovali jedli, buk, javor do dvousetletých a mladších kulturních smrčin, abychom je postupně převáděli na smíšený horský les. A protože není cílem produkovat, jak jsem říkal před chvílí, dřevní hmotu, ale obnovit původní biodiverzitu této krásné horské přírody, tak proto si můžeme dovolit čerpat evropské peníze právě do těchto poloh, protože víme, že tyto stromy, které vyrostou z této dotace, za přispění této dotace, už nebude nikdy v budoucnu někdo kácet a prodávat je jako dříví pro dřevařský průmysl.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Jaký, jaké potíže máte v překonávání, na které narážíte nejčastěji, právě při obnově původního porostu.

František KREJČÍ, ředitel Národního parku Šumava

Tak, hlavní potíž je ta, že co do rozsahu právě velké dvousetleté přeměny těch, na části Národního parku Šumava těch smíšených porostů na smrkomonokultury, tak hlavní potíž je ta velikost, ten rozsah toho úkolu, protože lesnictví v podstatě je pomalá činnost, tak i když zvýšíme takto ty výkony za přispění té dotace na čtyřnásobek objemu prací ročně, i tak víc než 1,5 procenta, dvou procent ročně těch lesů v těchto pásmech smíšených horských lesů neovlivníme.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Kolik peněz máte k dispozici a bude vám to stačit na tak velkolepý plán, řekněme?

František KREJČÍ, ředitel Národního parku Šumava

Samozřejmě, že to nestačí. My z části hradíme tento projekt ze svého rozpočtu, celkově máme cirka 250 milionů korun na pět let s tím, že se nejedná jenom o hrazení těch samotných dřevin, pěstování a těch podsadeb, ale i dalších doprovodných činností, jako je obnova, rozšíření kapacity našich školek, jako je například péče, právě následná péče i o ty vysazené poloodrostky, odrostky v rámci těch podsadeb.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Vy jste dnes také, pane řediteli, přiblížili, co chystáte pro návštěvníky Šumavy. Můžete alespoň dva, tři body vybrat?

František KREJČÍ, ředitel Národního parku Šumava

Za prvé bych jenom chtěl připomenout, že letošní sezóna tak, jak jsme ji připravili, bude z pohledu počtu programů a projektů pro návštěvníky národního parku rekordní. Máme připraveno 256 akcí na léto na Šumavě. A novinkou například je to, že budeme organizovat vycházku za pozorováním bobra poblíž Železné Rudy a další pozorování zvířat, které, které v minulosti nebyly tak časté, jako letos budou.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Popisuje ředitel šumavského národního parku František Krejčí, děkuji a přeji hezký zbytek dne, na shledanou.

František KREJČÍ, ředitel Národního parku Šumava

Taky děkuju, na shledanou.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

To byly polední Ozvěny, ve studiu odpoledního Radiožurnálu už je Jiří Chum. A co tu máme dál? Za chvíli se v rubrice O všem s vámi zeptáme, považujete ekologické havárie podobné úniku ropy v Mexickém zálivu za nutnou daň civilizaci? V Motožurnálu po třinácté hodině se mimo jiné podíváme, jaké jsou novinky na trhu s elektroskútry, nebo proč je u nás tak málo čerpacích stanic pro vozy poháněné zemním plynem. Náš pařížský zpravodaj přiblíží pikantnosti francouzské důchodové reformy a samozřejmě přinášíme další aktuality i zajímavosti z fotbalového šampionátu v Jihoafrické republice. Pěkné odpoledne přeje Veronika Sedláčková.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě