Liberec 9. září (ČTK) - Nadace pro Jizerské hory letos dokončila tři projekty za bezmála 15 milionů korun, většina nákladů se hradila z evropských dotací. Projekty byl zaměřené na výsadbu stromů, úpravu horního toku Smědé a obnovu návštěvnické infrastruktury. ČTK to dnes řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský. Na projektech nadace spolupracuje se Společností pro Jizerské hory.
"Do dalšího programovacího období bychom rádi připravili další projekty, uvažujeme zase o třech," uvedl Petrovský. Podle něj by měly mít obdobné zaměření, nyní jsou projekty ve fázi tipování. Nadace by je chtěla začít realizovat na přelomu let 2016/2017.
Zatím posledním dokončeným projektem je úprava horního toku Smědé, akce za pět milionů korun se bude slavnostně zakončovat příští týden. "Úpravy měly na stav toku pozitivní dopad," uvedl Petrovský. Hlavním smyslem prací bylo odstranit v korytu nedaleko chaty Smědava bariéru, která bránila v migraci pstruhu potočnému a sivenu americkému. Zhruba 150 metrů vydlážděného koryta a dvou stupňů, které nebyly schopné ryby překonat, nahradil balvanitý skluz s průtočnými tůněmi.
V lepším stavu je také devět turisticky atraktivních míst, jejich úprava za 5,5 milionu korun skončila v létě. Některá místa byla již značně poničena a pro návštěvníky nebezpečná. Jinde se doplňovaly chybějící či obnovily dožilé prvky, jako jsou různé schůdky, stupy, dřevěné chodníky nebo se prováděla protierozní opatření. V lepším stavu je například naučná stezka v Oldřichovském sedle nebo dvě výstupové trasy na Frýdlantsku, které vedou na Ptačí kupy a na Paličník. Obnovy se dočkala také stezka na Frýdlantské cimbuří, Polední kameny nad obcí Bílý Potok či podmáčená cesta u přehrady Souš známá pod jménem Umrlčí cesta.
S pomocí evropské dotace také nadace za poslední tři roky v Jizerských horách vysadila na bezmála 300 hektarech zhruba 84.000 sazenic původních dřevin - malé duby, buky nebo jedle. Součástí projektu bylo i budování oplocenek a následná péče. "Ne všechny stromky se uchytily," uvedl Petrovský.
K obnově Jizerských hor poškozených ve druhé polovině minulého století imisemi z uhelných elektráren a nevhodným lesnickým hospodařením přispívá nadace od roku 1993. Na obnovu hor vynaložila i díky evropským dotacím za tu dobu přes 30 milionů korun. Jmění nadace je 45 milionů. Z výnosů jmění a darů od jednotlivců a firem financuje vlastní projekty a podporuje jiné.