New Haven (USA) 3. září (ČTK) - Na světě rostou asi tři biliony stromů. Vyplývá to z výpočtů, které provedli vědci z americké Yaleovy univerzity. Stromů je tak zhruba osmkrát více, než se dosud odhadovalo. Od počátku lidské civilizace se prý ale počet stromů na planetě snížil až o polovinu.
"Stromy patří k nejvýznamnějším organismům na Zemi, a přesto teprve začínáme rozumět pravidlům jejich globálního rozšíření," uvedl spoluautor studie uveřejněné v prestižním časopise The Nature Thomas Crowther. Informace o počtu stromů jsou podle něj důležité mimo jiné pro výzkum změn klimatu či ochranu biodiverzity.
Podle aktuálních odhadů vytvořených na základě satelitních snímků, počítačových výpočtů, ale především pozorování přímo v terénu mají největší plochu lesy v tropických oblastech, v nichž roste asi 43 procent všech stromů na světě. Nejhustější jsou však lesy v subarktických regionech na severu Ruska, Skandinávie a severní Ameriky.
Na každého člověka podle studie připadá asi 420 stromů. Pod lidskýma rukama ale zároveň ročně asi 15 miliard stromů padne. Asi pět miliard ročně jich lidé znovu zasadí.