logo Silvarium tisk
Název: Na Šumavu se vracejí orchideje
Zdroj: Střední Čechy
Datum: 03.08.2007
Podtitulek: JIHOČESKÝ KRAJ
Autor: OLDŘICH JANEBA
Rubrika: ČESKÁ REPUBLIKA - 14 POHLEDŮ Z ČECH, MORAVY A SLEZSKA

Šumava/Vzácnou orchidej srstnatec Traunsteinerův bylo možné na šumavských loukách najít před deseti lety jen zázrakem, dnes je to běžný jev. Zasloužili se o to sekáči lučních porostů v chráněných oblastech. Ruční sekání nařídilo před lety ministerstvo životního prostředí. "Je důležité vysekat všechno, co by mohlo původní vegetaci zastínit a znemožnit jí existenci," říká Romana Maunová ze sekce výzkumu a ochrany přírody Národního parku Šumava. Díky těmto zásahům se v hojné míře kromě orchidejí objevují i některé kosatce či krokusy. Kolik druhů rostlin zmizelo v minulých desetiletích neodborným ošetřením horských luk, nikdo netuší. "Existuje černý seznam, ale není úplný. Na Šumavě byly některé oblasti čtyři desítky let za dráty. Kdo ví, co tam všechno zmizelo," smutní Maunová.
Sezonní brigádníci odstraňují především vrbu, osiku a olši. Pravidelné sečení pomáhá likvidovat také přemnožený tužebník jilmový. "Momentálně je na území parku ručně koseno asi 32 hektarů a dalších 32 hektarů spásají ovce," uvádí Maunová. Plochy mají brigádníci rozdělené podle vegetačního období až do konce srpna, nyní pracují u Kvildy, v Prášilech či v Mrtvém luhu, tedy v nejcennějších zónách Národního parku Šumava (NPŠ). Plochy, které se takto ošetřují, bývají často podmáčené či špatně přístupné, takže technika se tam nemá šanci dostat. Miroslav Mikeš pracoval čtyři dny s křovinořezem v přírodní rezervaci Chlum na levém břehu Vltavy. Při sečení musel dávat pozor, aby nepoškodil trsy odkvetlého kosatce sibiřského. "Zdá se mi, že je tady větší sucho než loni," řekl Mikeš, který si takto během léta přivydělává už řadu let. Ochránci přírody se musí při kosení luk řídit vegetačními cykly. Pozorně čekají, až vzácné druhy odkvetou. "Je důležité odhadnout pravý moment, aby se nestihly rozmnožit druhy, kterých se chceme zbavit," říká ochranářka. "Před válkou tady byla malá políčka a louky, o které se vzorně starali hospodáři. Minulý režim sekal jen ta místa, kam se dostal mechanizací. Díky dotacím ministerstva životního prostředí teď zachraňujeme, co se dá," říká na závěr Romana Maunová.

Foto - NETRHAT! Krásná přísně chráněná orchidej srstnatec Traunsteinerův kvete v Šumavském národním parku.
Foto - Archiv

OLDŘICH JANEBA



Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě