logo Silvarium tisk

Šternberk – Mezi Šternberkem a Lipinou poletuje puštík bělavý. Podle ochranářů jde o mimořádný objev, jelikož tato sova se jev, v České
republice vyskytuje velmi vzácně ve dvou oblastech, a to v pralesních rezervacích v Beskydech a v oblasti Šumavy a Českého lesa.
„Jde o stěží uvěřitelný poznatek," hodnotil Jiří Beneš, zoolog Hnutí DUHA Olomouc. „O výskytu puštíka bělavého na Šternbersku od poloviny ledna, kdy ho ve stejné lokalitě vyfotila jedna z obyvatelek Šternberku. Nyní tedy máme stoprocentní jistotu," dodal. V tuzemsku se puštík bělavý vyskytuje velmi vzácně v pralesních rezervacích v Beskydech a bylo zaznamenáno jeho hnízdění v oblasti Šumavy a Českého lesa, kde byl od 30. do 70. let minulého století považován za vyhynulý druh. Současný výskyt v této oblasti je výsledkem bavorského i českého reintrodukčního programu. Počet hnízdících párů se v Národním parku Šumava odhaduje na 15 až 20.
„Šternberk je tedy naprosto mimo doposud uznávané oblasti. Z ochranářského a zoologického pohledu je jeho výskyt u Šternberku ještě větší objev než vlk a rys dohromady," upozornil zoolog Beneš.
Puštík bělavý je po výru velkém druhá největší sova žijící na území České republiky.
Je dobře rozpoznatelný podle dlouhých ocasních per a charakteristického světlého zbarvení.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě