Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) schválil dotační pravidla pro příjem žádostí na intervenci Pozemkové úpravy. Za 2,6 miliardy korun tak mohou být v obcích vybudovány vodní nádrže, biokoridory, protierozní meze, větrolamy, tůně nebo mokřady. Příjem žádostí začne 1. července.
„Více než dvě a půl miliardy korun bude směřovat na pozemkové úpravy, které jsou významným nástrojem v péči o krajinu a pro rozvoj venkova. Přispívají například k prevenci před povodněmi, k omezení eroze a zpomalení odtoku srážkových vod. Výsledky pozemkových úprav se příznivě promítají do zlepšení kvality života na venkově, zlepšování konkurenceschopnosti zemědělství, životního prostředí, ochrany a zúrodnění půdního fondu, lesního a vodního hospodářství,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
Dotace jsou určeny Státnímu pozemkovému úřadu na realizaci plánů společných zařízení, respektive souboru opatření, která jsou zpracovávána v rámci konkrétních pozemkových úprav. Ty komplexně řeší a zajišťují ochranu životního prostředí a zachování krajinného rázu. V jejich rámci se budují protierozní, vodohospodářská i protipovodňová opatření, která zvyšují ekologickou stabilitu a chrání území obcí před negativními dopady klimatické změny.
K vodohospodářským a protipovodňovým opatřením patří například ochranné zatravnění, odvodňovací, sběrné a svodné příkopy a průlehy, mokřady, tůně, záchytné příkopy a meze
s retenčním prostorem, ochranné nádrže s retenčním prostorem jako ochrana před povodněmi a úpravy toků.
V rámci protierozních opatření se budují i ochranná zatravnění nebo zalesnění, zasakovací pásy, větrolamy, terasy, protierozní meze, nádrže (tzv. poldry) či příkopy.
Ekologická neboli ekostabilizační opatření představují biocentra a interakční prvky, biokoridory a liniové prvky či malé nádrže.
Při výběru projektů budou preferovány zejména ty, které budou řešit ochranu území před povodněmi, erozi v ohrožených oblastech, území s vyšším rizikem ohrožení suchem, ekostabilizační opatření nebo projekty zaměřené na zlepšení vodního režimu v krajině.
Úplné znění Pravidel je k dispozici v elektronické podobě na internetové adrese Ministerstva zemědělství (MZe) www.eagri.cz/spszp (subportál Dotace – Strategický plán SZP na období 2023–2027) a rovněž na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu www.szif.cz.
Od roku 2013 bylo prostřednictvím Státního pozemkového úřadu na pozemkové úpravy vynaloženo celkem 22 miliard korun. Nyní jsou úpravy v ČR provedeny na více než 42 % výměry zemědělského půdního fondu, na dalších zhruba 11 % zemědělské půdy probíhají.
Od roku 1991 bylo vybudováno téměř 890 hektarů vodohospodářských opatření, 2 054 hektarů ekologických opatření, 976 hektarů protierozních opatření a 4 123 kilometrů polních cest.
TZ MZe