logo Silvarium tisk

Zhruba 500 000 tun biomasy zpracuje a zobchoduje ročně akciová společnost Zelená biomasa, jejíž sídlo se nachází v Bohdanči v okresu Kutná Hora. Firma působí na celém území České republiky a poskytuje veškeré služby spojené s produkcí a využitím biomasy. Zajištění rozmanitých činností se neobejde bez použití profesionální techniky. Tu si společnost najímá, ale buduje i vlastní strojový park. Od letošního ledna do něj patří bubnový štěpkovač Doppstadt DH 812 LD na podvozku Mercedes-Benz Arocs 3634. Dovozcem produktů značky Doppstadt do České republiky je společnost Malcom CZ.

Úklid a zpracování těžebních zbytků, zpracování dřevního odpadu, obchod s energetickou biomasou, peletami, briketami a štípaným dřívím i nabídka dřevostaveb, to je pouze velice stručný výčet činností společnosti Zelená biomasa.
S lesní štěpkou obchoduje firma nejen na území celé České republiky, ale i v Bělorusku a Polsku a dodává ji především do provozů bioelektráren a biotepláren. „Na zpracování štěpky jsme si do loňského roku najímali dodavatele disponující potřebnou technikou. Ale kapacita přestávala stačit a dodávky potřebného množství hmoty musejí být provozů elektráren a tepláren pochopitelně plynulé. Proto jsme se rozhodli pro koupi vlastního štěpkovače a vybrali bubnový štěpkovač Doppstadt DH 812 LD na podvozku Mercedes-Benz Arocs 3634. I když svoji činnost započal v lednu, což je pro štěpkování asi nejhorší možný termín, prakticky se nezastavil a je využitý na sto procent a předpokládám, že tomu tak bude i nadále," říká technik dopravy společnosti Zelená biomasa Lukáš Gebauer.
Jak uvedl, důvodů k pořízení výkonného stroje agregovaného na podvozku nákladního automobilu bylo hned několik. Jde o flexibilní řešení, které bez problémů zvládá časté přejezdy. Nanosti víc je to zařízení s převážně mechanickými technickými prvky s minimem elektroniky. Pro obsluhuje tedy ovládání stroje velice jednoduché. Zaujalo i řešení kabiny automobilu s dokonalým výhledem a jak ukazují zkušenosti z provozu, štěpkovač přesvědčuje i svým výkonem, kvalitní konstrukcí rotoru a malými nároky na údržbu. „Jde o první stroj tohoto typu pracující v České republice. Jeho zakoupení tedy s sebou neslo určitá rizika, jelikož praktické zkušenosti jsme neměli. Ale měli jsme příležitost si tento model vyzkoušet a zkoušek se aktivně zúčastnil i budoucí operátor, jenž mohl srovnávat s mechanizací, kterou obsluhoval drive. A z tohoto porovnání vyšel štěpkovač dobře," poznamenal Lukáš Gebauer.

S přímým pohonem od motoru automobilu

První štěpkovače Doppstadt na automobilových podvozcích se objevily na trhu již v roce 2015, ale v České republice se toto technické řešení pro výrobu kvalitní energetické štěpky dosud nevyužívalo. Ale jak zatím ukazují několikaměsíční výkony nového stroje, k jehož pozitivním vlastnostem patří velice dobrá průjezdnost těžkým terénem, má toto mobilní řešení své opodstatnění. Během letošního ledna zpracoval stroj využívaný společností Zelená biomasa 5000 m3 štěpky, při běžném provozu s přejezdy po území celé České republiky se počítá v sezóně s výkonem zhruba 1500 m3 zpracovaného materiálu (většinou zbytky po těžbě) za týden.
Štěpkovač je uložen na podvozku Mercedes-Benz Arocs a pohon rotoru umístěného v robustním rámuje řešen přímo od motoru nákladního automobilu přídavnou převodovkou přes olejohydraulickou spojku a tlumič rázů. Je tak zaručen přenos dostatečného výkonu i plynulý rozběh rotoru s hmotností více než tři tuny s minimálními vibracemi a snížením hladiny hluku.
Automobil s pohonem kol 6 x 6 je osazen dieselovým motorem s výkonem 350 kW splňujícím emisní normy Euro 6. Kabina s panoramatickým oknem je vybavena otočným pracovištěm operátora ovládajícího pracovní adaptéry joystickem.
Jako podávači zařízení materiálu slouží hydraulická ruka Palfinger Epsilon se stabilizačními podpěrami umístěná v prostoru za kabinou.
Přísun materiálu k podávacímu válci je řešen pomocí hydraulicky sklopného podávacího stolu. Posun materiálu k rotoru je regulován automaticky v závislosti na zatížení rotoru. Vstupní otvor má výšku 950 a šířku 1200 mm. Ocelový robustní rotor s průměrem 1000 mm a šířkou 1200 mm a pracující s otáčkami 500 ot/min je sestaven z šesti disků s šesti noži s 25mm přesahem, které zvládnou zpracování zhruba 300 m3 materiálu (v závislosti na kvalitě) za den bez potřeby broušení, což odpovídá dennímu výkonu stroje. Z šesti kusů nožů je sestaveno též nastavitelné přiostří s jištěními střižnými šrouby, jejichž případná výměna nezabere zkušené obsluze více než půl hodiny.
Rotor je v běžném provozu schopen zpracovat dřevní hmotu s průměrem 600 mm, dočasně zvládá i štěpkování kmenů s průměrem okolo 1000 mm. Stroj pracuje s dodrcovacím sítem 80 mm, výměna síta je velice snadná a lze tak zvolit optimální velikost štěpky (síta 50,60,100 mm). Výfuková roura je otočná o 320 stupňů a sklopná o 2000 mm. Opotřebitelné části výfuku jsou osazeny vyměnitelnými deskami z otěru odolného materiálu.
Obsluha ocení jednoduchý přístup k jednotlivým konstrukčním celkům při provádění servisu a seřizování štěpkovače. Mazací body jednotlivých částí stroje jsou vždy soustředěny do centrální desky. •

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě