logo Silvarium tisk
Název: Na Boubíně se kvůli vichřici bude těžit dřevo
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 23.01.2007
Autor: MAREK KERLES
Rubrika: Domov

VIMPERK Katastrofální vichřice, která podle posledních odhadů poškodila v celém Česku až 4,5 milionu metrů krychlových dřeva, způsobila velké škody i v Boubínském pralese. I když rozsah polomů v této národní přírodní rezervaci zřejmě nebude zdaleka tak vysoký jako na některých jiných místech na Šumavě, nápor větru tentokrát nevydržela ani celá řada staletých smrkových velikánů, představujících symbol zbytků divoké přírody.
 "Zatím můžeme škody jenom odhadovat. V boubínském pralese a blízkém okolí bych ale na základě leteckého pohledu odhadl polomy na 20 až 30 tisíc kubíků," řekl LN Jaromír Kříha, ředitel Lesního závodu Boubín. Jeden kubík představuje zhruba v průměru jeden vzrostlý smrk. Ačkoliv by se podle Kříhy v pralesích nemělo vůbec zasahovat do přírodních procesů, při současné kalamitě je zásah člověka nutný. "Musíme se dohodnout se správou Chráněné krajinné oblasti Šumava o tom, kde můžeme stromy nechat a třeba jen zbavit kůry a kde je možné dřevo odvézt. Pokud bychom ale nechali Boubín úplně bez zásahu, hrozila by kůrovcová kalamita obrovského rozsahu," tvrdí Kříha.
Podobnou debatu o tom, kde by se měla příroda nechat přirozené obnově a kde musí lesníci postupovat při likvidaci následků vichřice stejně jako v běžném hospodářském lese, lze očekávat i na mnoha jiných přírodně cenných územích v republice. Na Slovensku, kde vichřice v roce 2004 srovnala se zemí tisíce hektarů lesa v Tatranském národním parku, tato debata neskončila ani po dvou letech.
 Velkou neznámou zatím zůstává kvůli nepřístupnosti terénu také stav Žofínského pralesa v Novohradských horách, který je s rokem vyhlášení 1838 vůbec nejstarší přírodní rezervací tohoto druhu ve střední Evropě.
 "Z leteckého pohledu to ale zatím předběžně vypadá, že polomy v pralese nejsou tak velké," řekl LN vedoucí lesní správy v Nových Hradech Petr Žemlička. V žofínské rezervaci ale tvoří většinu dřevin buk, který není zdaleka tak náchylný k vyvrácení jako smrky. Celkově se Novohradské hory řadí z hlediska polomů v nejpostiženějším oblastem v republice. Vichřice poškodila zhruba 750 000 kubíků dřeva, což nepamatují ani nejstarší pamětníci.

Více o následcích orkánu čtěte v rubrice Byznys na str. 13

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě