logo Silvarium tisk

Na pokračování boje s invazivními rostlinami, tedy s bolševníkem velkolepým, netýkavkami a křídlatkami, v regionu na západě Čech vynaloží Karlovarský kraj (KK) v nejbližších deseti letech řádově desítky miliónů korun.

Jen na letošní rok má jít na tyto účely v souhrnu patnáct miliónů korun, což je skoro pětkrát více peněz, než se původně očekávalo. Vytvoření nového dotačního programu na likvidaci invazivních rostlin odůvodňuje vedení kraje snahou udržet pokles jejich výskytu na západě Čech na úrovni, na kterou se ho podařilo snížit v minulých třech letech realizací rozsáhlého projektu s náklady 82 miliónů korun, který byl z naprosté většiny financován z evropských dotací.
Pokud by se totiž výskyt bolševníku, netýkavky a křídlatky nepodařilo na dalších deset let udržet v dosavadním rozsahu, hrozilo by kraji riziko vrácení části nebo celé evropské dotace. Vedení kraje dokonce zvažovalo odstoupení od celého projektu a vrácení bezmála 70 miliónů korun zpět Unii.
„Nakonec zvítězila snaha pomoci krajině v regionu a projekt udržet," uvedl karlovarský krajský radní Josef Hora (HNHRM), který má životní prostředí v regionu na starosti.
Původní projekt dotovaný z Unie přitom počítal s každoročními náklady udržitelnosti projektu po dobu deseti let jen v objemu kolem tří a půl miliónu korun. Jen na letošní rok ale má na tyto účely směřovat 15 miliónů korun, v příštím roce 13,5 a napřesrok 11,5 miliónu korun. „Důvodů, proč se náklady na udržitelnost projektu zvýší, je hned několik," vysvětloval Hora, podle kterého prvotní problém nastal hned v úvodu realizace záměru na jaře roku 2013.
„Muselo být zrušeno výběrové řízení a kvůli opakovanému tendru se realizace projektu zahájila s několikaměsíčním zpožděním až v srpnu," upozornil Hora. „Pak zbývaly na realizaci projektu ani ne dva roky. Jedním z důvodů je proto nedostatek času na realizaci," uvedl Hora.
Projekt na likvidaci invazivních rostlin neměl do své realizace žádný vzor, jednalo se o unikátní projekt, takže nebylo kde brát zkušenosti. To označuje Hora za další důvod, proč se náklady na jeho udržitelnost nyní navyšují.
„Všichni se museli učit za pochodu. Do seznamu pozemků, kde měl zásah probíhat, se průběžně doplňovaly další pozemky, takže se jejich objem stále navyšoval. Firmy ne vždy odvedly dobrou práci, selhával lidský faktor při kontrolách těch obrovských ploch pozemků," vypočítával krajský radní. „Neštěstím projektu bylo, že jsme jej museli dokončit do konce loňského roku a nemohli jsme v něm pokračovat," dodal.
Z 15 miliónů korun určených na udržení projektu v letošním roce má jít 10 miliónů korun údržbě silnic, která má zajistit likvidaci invazivních rostlin na pozemcích kraje. O tři milióny korun budou moci žádat ostatní vlastníci dotčených pozemků, přičemž se má hlavně jednat o města a obce, ale také soukromé vlastníky.
„Nechceme dotace poskytovat těm největším vlastníkům pozemků, tedy kupříkladu Lesům ČR, Pozemkovému fondu a Povodí Ohře, což jsou státní podniky," podotkl Hora, podle kterého ze zákona je povinností každého vlastníka udržovat svoje pozemky ve stavu bez invazivních rostlin na svoje náklady. „První fáze boje s invazními rostlinami, celoplošná likvidace v terénu, skončila," uvedla manažerka projektu Lenka Pocová. „Ukázalo se, že rostliny je možné při dodržení metodik účinně potlačit. Nyní začíná další, delší a obtížnější fáze a tou je boj s naší lhostejností k této problematice. Pokud bude k problému laxně přistupovat jak vlastník, tak veřejnost, nikam se neposuneme," konstatovala Pocová. Zbylé dva milióny z celkových patnácti miliónů korun z dotací má dostat Agentura projektového a dotačního managementu KK, která bude společně s úředníky z odboru životního prostředí krajského úřadu udržitelnosti projektu kontrolovat.
Likvidace bolševníku probíhala v uplynulých letech na téměř 6300 hektarech území regionu, jejichž majiteli je zhruba pět tisíc vlastníků. Výsledkem projektu omezení výskytu invazních rostlin je pokles výskytu křídlatky na 30 procent, celková výměra bolševníku klesla na 21 procent původních ploch.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě